Ministarstvo pravde: Od porodice Ratka Mladića se kriju izveštaji o njegovom zdravlju

Pomoćnik ministra pravde Čedomir Backović rekao je na sednici Saveta bezbednosti UN da je Tribunal u Hagu doživotne kazne zatvora izricao suprotno svom Statutu.

Čedomir Backović je rekao da statut Tribunala u Hagu propisuje da Pretresno veće prilikom određivanja zatvorskih kazni treba da ima u vidu opštu praksu izricanja takvih kazni u sudovima bivše Jugoslavije, saopštilo je Ministarstvo pravde.

Na sednici je razmatran redovni šestomesečni Izveštaj o radu Mehanizma za međunarodne krivične tribunale u Hagu, a Backović je tom prilikom ukazao da se od porodice Ratka Mladića kriju službeni izveštaji o njegovom zdravstvenom stanju.

Podsećajući da je Mladić bio podvrgnut operaciji u uslovima pandemije i pored preporuke holandskih vlasti da se ne vrše medicinski zahvati koji nisu hitni, Backović je naveo da se ne poštuje odluka Žalbenog veća da se informacije o zdravstvenom stanju Mladića dostavljaju njegovom medicinskom timu jednom nedeljno i da za takvo ponašanje nema nikakvih sankcija. 

"Pitanje je kako rešiti probleme ove vrste, kada odluke suda Sekretarijat tog suda ignoriše, a predsednik suda ih prepušta svojoj administraciji, bez ikakve reakcije, pa čak ni poziva da poštuju odluke svog suda", ukazao je Backović.

Dalekosežne posledice doživotne kazne zatvora 

Navodeći da je činjenica da su kazne doživotnog zatvora za pet državljana Srbije izrečene mimo osnivačkog akta Tribunala, Backović je rekao da su one rezultirale dalekosežnim posledicama, da je bilo onih koji su u toku izdržavanja kazne preminuli i da je time potreba da se "ta pravna besmislica razreši" još izraženija.

Backović je podsetio i na inicijativu Srbije da njeni državljani kazne izrečene pred Tribunalom izdržavaju u svojoj zemlji, navodeći da odgovora SB UN još nema i da se ne sme dozvoliti da ovo pitanje ostane nerešeno pre završetka mandata Mehanizma.

Pomoćnik ministra pravde je ponovio da je Srbija spremna da preuzme obavezu i odgovornost za izvršenje zatvorskih kazni izrečenih državljanima Srbije i prihvati međunarodni nadzor u vezi sa tim.

"Nadležne institucije spremne su da pruže jasne garancije da se osuđena lica neće naći na prevremenoj slobodi bez odgovorajućih odluka Mehanizma", rekao je Backović.

On je naglasio i da Srbija posebno insistira da za njene državljane koji su osuđeni pred Tribunalom važe isti uslovi za prevremeno puštanje na slobodu nakon izdržane dve trećine kazne zatvora.

Bez odgovora na molbe i pitanja 

Backović je dodao da većina molbi koje su državljani Srbije podneli predsedniku MMKT za prevremeno puštanje na slobodu nakon izdržane dve trećine kazne prvi put prošle godine nije rešena.

Podsećajući da je Srbija Tužilaštvu MKTJ, odbranama okrivljenih i sudskim većima dostavila ogroman broj dokumenata i da je stav Srbije da dokumentacija koja nije izvedena kao dokazni materijal treba da bude vraćena organima koji su je dostavili, Backović je ukazao da ni na to pitanje do sada nije bilo odgovora.

Pomoćnik ministra pravde je ukazao da Mehanizam, koji treba da okonča preostale postupke, reši sva sporna pitanja u vezi izdržavanja kazni, eventualnih revizija postupaka, pitanja arhiva, još uvek nije ostvario nijedan od svojih ciljeva do kraja i da se nada, budući da se njegov mandat nastavlja do 2021. godine, da će do tada biti rešena sva preostala pitanja.

петак, 19. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво