Читај ми!

Nezaposleni dinarski milioneri

Među dinarskim milionerima, koji su bili na udaru dodatnog oporezivanja prethodne godine, bilo je više od 2.000 inženjera, nešto manje ekonomista, univerzitetskih profesora. Ipak, najzanimljivije je da je čak 40 građana milionera navelo da su nezaposleni.

Građani koji su u prošloj godini zaradili više od dva miliona i 185 hiljada dinara, odnosno u proseku iznad 182.000 mesečno - obavezni su da to prijave poreznicima radi dodatnog oporezivanja.

Prethodne godine rok za podnošenje prijava isticao je u martu, a ove godine - 15. maja.

U martu prošle godine, dinarski milioneri su poslednjeg dana za prijavu poreza na primanja čekali u redu. Ove godine rok za prijavu je promenjen, ali navike nisu.

Dragan Agatunović iz Poreske uprave rekao je da u ovom trenutku fizička lica još nisu počela sa podnošenjem prijava Poreskoj upravi, i da očekuju da će prijave biti podnošene u toku aprila, krajem aprila i u prvoj polovini maja.

Prethodne godine oko 19.000 građana bilo je na udaru dodatnog oporezivanja. Iako oni koji dobro zarađuju nemaju obavezu da u Poreskoj prijavi navedu čime se bave, većina to uradi.

Tako znamo da je među dinarskim milionerima, prethodne godine bilo više od 2.000 inženjera, nešto manje ekonomista, gotovo hiljadu univerzitetskih profesora a znatno manje pravnika, menadžera, direktora, lekara.

Ipak, najzanimljivije je to da je čak 40 građana milionera navelo da su nezaposleni.

Nije isključeno, kažu stručnjaci, da je neko od njih, iako je toliko zaradio, ostao bez posla ili je reč o autorskim ugovorima, zaradama sportista, na estradi.

Ekonomista Mališa Đukić rekao je da su pored zarade tu i prihodi od kapitala, pa s tim u vezi ako je neko vlasnik neke nekretnine koju iznajmljuje, može tako da ostvari prihod.

Prema njegovim rečima, ako je građanin svoja sredstva uložio u akcije i obveznice, može dobiti dividendu ili kamatu, a to se takođe uzima u obzir.

Pored činjenice da sve koji su zaradili trostruki prosečan dohodak oporezuju sa deset odsto, a veće prihode čak sa 15 odsto, poreznici su unakrsnom proverom došli i do onih koji takva primanja nisu prijavili.

Dragan Agatunović iz Poreske uprave rekao je da je ta institucija u 2013. godini otkrila 841 fizičko lice koje je trebalo a nije podnelo prijavu, i utvrdila porez od 205 miliona dinara.

Naplatom poreza i kazni za neprijavljivanje prihoda, koje se kreću od 5.000 do 50.000 dinara, u republički budžet prošle godine stiglo je oko četiri milijarde dinara.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво