Читај ми!

Lažni intervju sa pravim hirurgom kao mamac za prodaju "leka", čeka se reakcija tužilaštva

Prodaja lekova na internetu je protivzakonita, a poslednji takav slučaj nije samo drzak, već i opasan po zdravlje. Uz reklamu za takozvani lek za krvne sudove postavljen je i lažni intervju sa pravim kardiohirurgom, uglednim profesorom doktorom Miljkom Ristićem.

Profesora Miljka Ristića šokirala je činjenica da je, iako o tome nije ništa znao niti je u tome učestvovao, reklamirao, kako proizvođač tvrdi, skoro svemogući lek koji, osim što mnogo košta, leči devet različitih bolesti. Oglas se pojavio na internetu.

Kardiohirurg Miljko Ristić kaže da ga je zvao dugogodišnji pacijent da ga pita zašto mu nije savetovao da uzima taj lek tek što je bio kod njega na pregledu.

"Odgovorim mu da nemam pojma o čemu se radi. Taj tekst koji se pojavio, vidi se da ga je pisala osoba koja nema nekog medicinskog iskustva i javljali su mi se kolege sa pitanjem da li je moguće da si ti ovo reklamirao, navodi Ristić.

Tvrdi da nikada u životu nije reklamirao nijedan lek niti bi, kako ističe, to trebalo da bude zadatak lekara.

Jasno je da je u pitanju ozbiljna zloupotreba i pokušaj da neko varajući bolesne ljude zaradi. I ne samo to. Koliko je onih kojima zdravlje može da bude ozbiljno narušeno, utvrdiće istraga.

Advokat Aleksandar Radivojević naglašava da za takvo krivično delo postupak mora da pokrene javno tužilaštvo čim sazna za njega.

Nije potrebna nikakva formalna prijava od strane oštećenog, uvaženog profesora, već je dovoljno da javno tužilaštvo ili NUP pokrenu taj postupak, objašnjava Radivojević.

Nije profesor Ristić jedini čije su ime i ugled zloupotrebili nesvesni trgovci. Inače, u Agenciji za lekove kažu da prilikom reklamiranja nije dozvoljeno isticati preporuke poznatih ličnosti, koje bi svojom popularnošću mogle da utiču na korišćenje leka.

Prodaja lekova preko interneta zakonom zabranjena 

Jelena Mitrašinović, diplomirani farmaceut ukazuje na činjenicu da je prodaja lekova preko interneta u Srbiji zakonom zabranjena.

Moguće je reklamirati lekove putem interneta i to samo one čiji je režim izdavanja bez lekarskog recepta.

Na taj način se reklamiraju lekovi za opštu javnost, ali samo ukoliko je Agencija za lekove odobrila sadržaj tog promotivnog materijala, kaže Mitrašinovićeva.

Reklamiranje lekova koje nije odobrila Agencija treba prijaviti inspekciji Ministarstva zdravlja.

четвртак, 25. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво