Читај ми!

Preminuo Predrag Marić

Dugogodišnji načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić preminuo je od posledica kovida 19, potvrđeno je RTS-u.

Predragu Mariću koronavirus je potvrđen krajem decembra i posle blagih prvih simptoma njegovo stanje se pogoršalo, pa je od 8. januara bio na respiratoru.

Jedan je od najzaslužnijih što je pri MUP-u formiran zaseban Sektor za vanredne situacije, na čijem je čelu bio 15 godina.

Predrag Marić rođen je 1964. godine u Smederevu, gde je završio osnovnu i srednju školu. Na Pravnom fakultetu u Beogradu diplomirao 1990. godine. Na istom fakultetu, 2009. godine, završio je specijalističke studije "Terorizam, organizovani kriminalitet i korupcija".

Radni odnos u Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srbije zasnovao je 1990. godine, u tadašnjoj Upravi za protivpožarnu i preventivno-tehničku zaštitu. Tokom 2003. godine, raspoređen je na radno mesto načelnika Odeljenja za inspekcijski nadzor u tadašnjoj Upravi protivpožarne policije.

Od 2004. godine raspoređen je na radno mesto zamenika načelnika Uprave protivpožarne policije, a od 2005. na mesto načelnika Uprave protivpožarne policije.

Na radno mesto savetnika ministra unutrašnjih poslova raspoređen je 2006. godine, a 2007. godine imenovan je za pomoćnika ministra unutrašnjih poslova i načelnika Sektora za vanredne situacije.

Na sednici Vlade, 8. marta 2012. godine, mandat mu je produžen na dodatnih pet godina.

Odlikovan je ordenom Nacionalnog reda za posebne zasluge u rangu viteza francuske države za poseban doprinos prilikom izgradnje sistema zaštite i spasavanja i samog Sektora za vanredne situacije. Ukazom predsednika Republike Srbije za svoju predanost radu odlikovan je zlatnom medaljom za revnosnu službu 2011. godine.

Ugledna nagrada "Najbeograđanin" uručena mu je 2009. godine. Dobitnik je Prve nagrade povodom Dana Ministarstva unutrašnjih poslova 2004. godine za ostvarene rezultate u radu.

Autor je knjiga "Terorizam i organizovani kriminal", "Upravljanje vanrednim situacijama" i "Promet eksplozivnih materija", kao i priručnika "Upravno-inspekcijski nadzor u oblasti zaštite od požara".

Objavio je veliki broj stručnih radova i članaka iz oblasti vanrednih situacija. Predavao je na Kriminalističko-policijskoj akademiji u Beogradu na predmetu Sprečavanje i suzbijanje požara, havarija i eksplozija od 2010. godine.

Bio je član Kriznog štaba za borbu protiv koronavirusa. 

Predrag Marić u široj javnosti ostaće upamćen i po danonoćnom angažovanju na terenu tokom katastrofalnih poplava 2014. godine, ali i ostalih prirodnih nepogoda koje su pogađale Srbiju u prethodnih više od 10 godina. 

Bio je prvi vatrogasac Srbije, kome se najviše verovalo u nevoljama i elementarnim nepogodama, uvek otvoren za saradnju sa medijima. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво