"Ružna si, debela kravo"

Ako ste kliknuli da biste pročitali novi trač iz sveta poznatih, na pogrešnom ste mestu. A ako čitate do kraja, možda saznate sa kakvim se sve nasiljem suočavaju vaše ćerke ili sestre. Brutalno je, i učestalo.

Dušan je listao Tamarine fotografije na Instagramu i rešio da joj pusti poruku. Kratko su se dopisivali, pre nego što ju je pitao da se vide. Sve to su pratili lascivni komentari.

Tamara je njegovu poruku "seen-ovala" (ignorisala). Verovatno već slutite koliko ga je to razbesnelo. Toliko, da ju je Dušan sutradan sačekao u školi razjaren. Pretnje, uvrede...

Nasilje na Instagramu preraslo je i u fizički obračun. Samo zato što nije htela da učestvuje u njegovoj igri.

Ovako je počeo film koji su snimili srednjoškolci iz Beograda u okviru projekta "Mladi protiv nasilja prema devojkama". Osim njih, u projektu su učestvovali i mladi iz Šapca, Kikinde i Paraćina.

I rezultati do kojih su došli pokazuju da je svaka treća devojka doživela neki oblik nasilja. Najčešće je reč o verbalnom i psihičkom nasilju. I to od strane dečaka iz razreda i škole.

Nasilje je tu, pored vas 

Oni im upućuju komentare poput "ružna si", "debela", "uh, kako bih te...". Iako deluju detinjasto, daleko su od naivnih. Devojke se osećaju neprijatno, poniženo, glupo, kao roba ili objekat.

Korak dalje u pokazivanju brutalnosti nasilja, pokazali su srednjošklci iz Beograda koji su snimili mini-film s početka priče. Iako proizvod fikcije, nasilje Miloša nad Tamarom, počevši sa Instagrama, dešava se i u realnom svetu.

"Devojke su bile itekako svesne ovoga, a nadam se da su i dečaci sada. Mislim da su posle ovog filma videli da se ovako nešto događa svaki dan", ispričala nam je Tamara Hasković, koja je glumila u filmu i učestvovala u projektu.

Ako ne vidite nasilje svojim očima, ne znači da ono ne postoji. Samo pogledajte dobro oko sebe. Ne žmurite. Kad se posledice nasilja vide, najčešće bude kasno.

A žrtva je možda vaša drugarica, koleginica ili sestra, poručuju mladi građani Srbije.

Projekat "Mladi protiv nasilja prema devojkama" se sprovodi u okviru regionalnog programa Agencije UN za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena, koji finansijski podržava Evropska unija. Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost Vlade Republike Srbije podržalo je ovaj program.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво