Plastične kese odlaze u istoriju, sledi "bitka" sa ambalažom

Od naredne godine plastične kese biće zabranjene u Beogradu, osim onih baš neophodnih za pakovanje određenih namirnica. Od kesa još veći problem prave plastične flaše. Zato i Srbija donosi Strategiju upravljanja plastikom do 2030. Po uzoru na onu iz Evropske Unije, trebalo bi da odgovori na to kako da se plastika manje koristi i više reciklira.

Od kako se plaćaju potrošnja kesa smanjena je za 80 odsto. S istim ciljem ramatra se uvođenje kaucije i za plastične flaše i limenke.

Direktor Agencije za zaštitu životne sredine Filip Radović kaže da je to zasigurno najbolje motivacija.

Stvorile bi se navike od socijalno ugroženih kategorija, od male dece do odraslih da prikupljaju svoju plastičnu ambalažu i i da zauzvrat dobiju naknadu, navodi Radović.

"Na taj način pored toga što bi smo očistili Srbiju od plastične ambalaže s druge strane bismo stvorili više sirovine koji bi mogao da koristi reciklažna industrija", dodaje Radović.

U Srbiji se oko 2.500 preduzeća bavi proizvodnjom plastičnih proizvoda. Izvoze u više od 80 zemalja, i to u vrednosti 816 miliona evra samo u toku prošle godine. I od njih se očekuje da pomognu u rešenju problema plastičnog otpada. Jer od 100.000 tona ambalažnog otpada reciklira se svega četvrtina. Najveći deo završi na deponijama i u prirodi.

Siniša Mitrović iz Privredne komore Srbije ukazuje da se mora podići primarna selekcija komunalnog otpada.

"Moramo podizati kompostane, moramo raditi na smanjenju troškova koji imaju građani kada je u pitanju primarna selekcija i to može dati dobar rezultat za budućnost", dodaje Mitrović.

Reciklaža plastike jeftinija od prerade papira

Viktor Grujić iz batočinskog preduzeća "Polipak" naglašava da sva amblažna plastika može da se reciklira.

Prema njegovim rečima, proces reciklaže plastike mnogo je jeftiniji, sa mnogo manje upotrebe vode i prirodnih sirovina, nego u reciklaži papira.

Proizvođači se okreću novim tehnologijama.

"Danas kese mogu da se rade od skroba iz bilja. Ona je napravljena iz skroba od kukuruza ili otpada od kukuruza ili čak od krompira koji više nije za hranu", navodi Simon Franko iz kompanije BASF Slovenija.

Bez plastike se ne može, ali može se pametnije iskoristiti. Ptice su za razliku od mnogih ljudi to naučile.

Број коментара 14

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво