"Nova ulaganja u zdravstvo, potrebno zadržati medicinske radnike"

Država će u zdravstvo još više ulagati, poručio je predsednik Aleksandar Vučić posle obilaska Kliničkog centra, koji je dobio prvi "iks" nož. Istakao je da je potrebno posebno voditi računa o lekarima i medicinskim sestrama, jer je njihov posao najteži.

Predsednik je najavio da bi drugi "iks" nož trebalo da stigne već 1. avgusta i poručio da će to značiti velike uštede.

"Iks" nož je inače, kako je objasnio, precizniji od "gama" noža, a za svaki tretman "iks" nožem plaćali smo 20.000 evra.

Vučić je poručio i da uskoro treba da bude potpisan ugovor o rekonstrukciji kompletnog Kliničkog centra i da će, kao što je Niš dobio najmoderniji centar, tako isto biti i u Beogradu, Novom Sadu i Kragujevcu,

Kako je rekao, 50 ili 60 godina u KC Srbije ništa nije uloženo, jednom je promenjena stolarija, a i to, kako je naveo, kao i da nije, a to je ustanova sa kojom se svaki građanin susreće. Zbog toga je važno da sve to bude čistije, urednije, bolje opremljeno.

Sadašnji radovi, kojima je, kaže, zadovoljan, koštali su oko 8,5 miliona evra, a kompletna rekonstrukcija koštaće 69 miliona evra, a on očekuje da taj ugovor bude potpisan naredne nedelje.

U Urgentni centar KCS svakog dana dolazi između 17.000 i 21.000 ljudi, i kako je rekao, toliko ulaganje i nije neki veliki novac, ali do sada ništa nije rađeno više desetina godina.

"Danas radimo sveobuhvatne radove i kupujemo najmodernije aparate i to pokazuje naš veliki i značajni napredak i to će svi naši ljudi moći da vide svakog dana", rekao je Vučić.

Poručio je i da je zadovoljan napretkom, pomenuvši da Srbija za zdravstvo izdvaja petinu budžeta i da je zato važno da sve to izgleda mnogo bolje nego danas.

Pacijenti će, dodao je, biti u mnogo boljim sobama, lekari i medicinsko osoblje takođe, a posebno je istakao da Vlada mora da uveri medicinske sestre, jer njihov je posao najteži, da želi da one ne odlaze, te da će im omogućiti bolje uslove.

"Zamolio sam članove Vlade i premijerku i ministra Lončara da posebno vodimo računa lekarima i medicinskim sestrama, da se niko drugi ne naljuti, jer mnogo je to težak posao. Hoćemo da zaustavimo odlazak, da kažemo da su Srbiji potrebni, ali i da smo svesni koliko više treba da platimo", poručio je predsednik.

Citirao je bivšeg guvernera Jelašića: "Pare ne padaju s kruške" i dodao: "Država mora da zaradi, a ne da se prostire duže nego što može i sme, jer dovodite zemlju pred bankrot".

"Danas plaćamo cenu tako neozbiljne poltike, ali danas već možemo da trošimo, jer smo uradili ozbiljne reforme, možemo da trošimo više, ali i dalje moramo da budemo pažljivi da nam se ne ponovi situacija", poručio je Vučić i obećao da će u zdravstvo biti još više ulaganja.

Lončar: Umesto u inostranstvu, tretmani "iks" nožem u Srbiji

Novi Centar za "iks" nož KCS, čija je izgradnja u toku, počeće sa radom 1. oktobra, najavio je ministar zdravlja Zlatibor Lončar.

To je aparat koji će tretirati sve tumore u organizmu, osim na glavi, koji su manji od pet centimetara i nalaze se na mestu u telu gde ne mogu da se operišu.

Nova zgrada prostiraće se na 700 kvadrata, u kojoj će biti nož, kao i sva prateća oprema.

"Do sada su pacijenti morali u inostranstvo, a tretman na tom aparatu koštao je minimum 20.000 evra. Sada će moći to da urade ovde, sa zdravstvenom knjižicom, besplatno", rekao je Lončar i podsetio da se pored tog centra nalazi i Centar za "gama" nož.

Ministar je zahvalio predsedniku Aleksandru Vučiću na poseti KCS i podršci unapređenju srpskog zdravstva, kao i na tome što, kako je rekao, ne živi u virtuelnom svetu i što se ljudima u zdravstvu ne obraća preko društvenih mreža, već dolazi u posetu, upoznaje se sa problemima i radi sve što može da pomogne.

Lončar je dodao da je obezbeđeno i 1,6 miliona evra za obnovu Urgentnog centra, navodeći da je crep na zgradi stariji od 60 godina, dok je sama zgrada iz 1903. godine.

Pojasnio je da se u ovoj prvoj fazi rekonstrukcije obnavlja fasada, menjaju prozori i podovi, tavanski prostor se adaptira u lekarske sobe, dok će lekarske postati sobe za pacijente.

Direktor KCS-a Milika Ašanin istakao je da su Klinički centar Srbije i Urgentni centar jedine ustanove koje nikada tokom najopsežnijih radova, poput onih koji se sada izvode, nisu zatvorili svoja vrata za pacijente.

Naveo je da je osim radova na izgradnji Centra za "iks" nož i obnovi fasade Urgentnog centra, završena intenzivna nega "šok B" UC, kao i odeljenje Hirurgije 2, pri kraju su radovi na Nefrologiji koji će biti delovi Centra za transplantaciju organa u KCS.

Pored toga, očekuje se početak radova na obnovi Ginekološko-akušerske klinike KCS, kao i na Neurohirurškoj klinici, uz potpisivanje ugovora za rekonstrukciju Kliničkog centra.

Predsednik Vučić je zahvalio ministru Zlatiboru Lončaru, državnom sekretaru dr Vladimiru Đukiću, kao i direktoru Kliničkog centra Miliki Ašaninu na naporima koje ulažu u unapređenje srpskog zdravstva.

Šta je "iks" nož? 

U izgradnju Centra za "iks" nož u KCS i nabavku opreme uloženo je 800 miliona dinara.

Prednost "iks" noža je to što je vrlo precizan, i što se tokom intervencija na kičmi tim nožem izbegava oštećenje kičmene moždine.

Aparat može da se primeni na tumore svih lokalizacija, koji su veličine pet do šest centimetara.

Ovim aparatom može da se da veća doza zračenja nego kod klasične radioterapije, pa se period zračenja sa tri ili četiri nedelje skraćuje na samo jednu.

"Iks" nož omogućava preciznije zračenje samog tumora uz poštedu zdravog tkiva koju obični linearni akceleratori ne mogu postići.

Omogućava i plasiranje veće dnevne doze što povećava efikasnost samog zračenja, smanjuje broj bolničkih dana za pet do šest puta, omogućava kontrolu preciznosti na osvnovu skenera, a ne običnog rendgen snimka, a kontrola se može vršiti i tokom samog zračenja.

"Iks" nož omogućava da veći broj pacijenata bude tretiran u toku jednog dana sa jednakom ili većom preciznošću nego što to može da uradi bilo koji drugi aparat za stereotaksično zračenje celog tela.

Poboljšava kvalitet života bolesnika koji se leče radioterapijom i omogućava precizno zračenje i onih tumora koji su previše veliki za gama nož.

Број коментара 13

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
17° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво