Šarčević: Neće biti velike štete od štrajka, ima prostora za dogovor

Ministar prosvete Mladen Šarčević kaže za RTS da će doći do dogovora oko zahteva prosvetnih radnika, kao i da je to uslov za dalju reformu obrazovnog sistema. Ocenio je da jednodnevni štrajk upozorenja Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, koji je najavljen za 1. septembar, neće uticati na početak školske godine.

Šarčević je, gostujući u Dnevniku RTS-a, naglasio da najavljeni štrajk upozorenja neće poremetiti proces rada i "neće biti neka velika šteta".

"Ovoga puta neće biti neka velika šteta, verujte mi, prvi septembar je petak, oni u školi pričaju ko je gde letovao i taj dan prođe uvek u nekom više 'hepeningu', nego radu", rekao je Šarčević.

Upitan da li je bilo moguće izbeći štrajk on je rekao da u to ne veruje.

"U okolnostima u kojima živimo i onoga što je nataloženo godinama verovatno ne, jer status kolega je već unazad godinama u nekoj najnižoj tački u odnosu na sve druge korisnike budžetskih sredstava", rekao je Šarčević.

Istakao da je važno postići dogovor oko zahteva prosvetnih radnika.

"Doći će vrlo brzo do dogovora, jer to sledi, to je neminovno, mi to moramo da radimo. Ne možemo praviti reformu obrazovanja bez statusa ljudi", naglasio je Šarčević.

Ukazao da su zarade prosvetnih radnika 16 odsto ispod republičkog proseka, kao i da će sigurno biti povećanja.

Naveo je da zakon o zaposlenima u javnim službama najviše donosi zaposlenima u prosveti, jer dovodi u ravan visinu plata.

"Taj zakon upravo prosveti donosi najviše, da ne moraju da se cenjkaju oko cene rada, oko statusa. Ovaj zakon sve dovodi, prema istim profesijama, u istu ravan", objasnio je Šarčević i ponovio da će kod svakog sledećeg povećanja plata prosveta imati više dok se ne izjednači sa ostalima.

Drugi aspekt tog zakona je vrednovanje prema kvalitetima rada, a ministar napominje da neće samo direktori škola to ocenjivati, već čitav tim kroz razne mehanizme.

Ukazao je da ozbiljna racionalizacija u prosveti nije rađena godinama, da će sada uz otpremnine iz sistema otići 1.200 ljudi, da 900 ima više od 65 godina i imaju uslov za penziju, da ima tehnoloških viškova koji ne rade, primaju platu i ne žele da prihvate posao.

"Imamo sada u rezervi 2.500 radnih mesta. Imamo amortizer da ovo uradimo čestito. Mislim da su svi izjavili da vide neki plan", naglasio je ministar.

Govoreći o novinama za đake u novoj školskoj godini, ministar kaže da ima mnogo novina, pre svega, reforma nastavnog plana i programa.

Naveo je da informatika postaje ozbiljan predmet čiji deo će biti programiranje, da tehničko postaje zanimljivo i da će u okviru tog predmeta đaci učiti tehnologiju i preduzetništvo, kao i da se uvodi zdravstveno vaspitanje.

Pored toga, dualno obrazovanje nastavlja da se razvija i sledeće godine obuhvatiće građevinske i turističko-ugostiteljske smerove, dodao je ministar.

"Postali smo zanimljivi regionu i interesuju se kakva rešenja smo mi uveli", zaključio je Šarčević.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво