Država zaposlenima uzme polovinu zarade

Država zaposlenima uzima 54,87 odsto mesečne zarade, pokazuju rezultati istraživanja koje je koje je sprovedeno u Srbiji, saopštila je Mreža za poslovnu podršku.

Kako se navodi, istraživanje koje se sprovedeno u okviru šireg istraživanja na nivou zemalja Jugoistočne Evrope, uzelo je za polaznu tačku istraživanja prosečnu bruto zaradu zaposlenih u Srbiji u septembru 2014. koja je iznosila 71.221 dinara, prenosi Beta.

Dodaje se da je istraživanje pokazalo da država prosečnom zaposlenom građaninu mesečno uzme 27.246 dinara na ime poreza i doprinosa na zarade, a za život mu ostavi svega 45,13 odsto bruto zarade, odnosno 43.975 dinara koliko je bila prosečna neto zarada u septembru.

Istraživanje je pokazalo da kada se od te neto zarade oduzmu i svi ostali troškovi koje mesečno nameće država, zaposlenom građaninu prosečno mesečno za sve ostale životne potrebe ostane 32.140 dinara.

Prosečan građanin Srbije mesečno plati 4.320 dinara poreza na dodatu vrednost kada kupuje osnovne životne namirnice i robu široke potrošnje u prodavnicama, dok je 1.312 dinara udeo PDV-a u ukupnim cenama komunalnih usluga, mobilnu i fiksnu telefoniju,
električnu energiju, struju i gas.

Zaposleni građanin prosečno mesečno potroši 1.970 dinara na različite administrativne takse, obnavljanje i vađenje određenih dokumenata, razne troškove državne i opštinske birokratije, dok je porez na imovinu (na stanove i kuće) 496 dinara.

Prosečna mesena potrošnja robe sa akciznom markicom je 772 dinara, a prosečna mesečna potrošnja naftnih derivata po zaposlenom je 2.965 dinara.

"Ovi rezultati pokazuju da su nameti države na zaposlene građane previsoki za siromašnu zemlju kao što je Srbija, što posebno onemogućava mlade ljude koji imaju posao da zasnuju porodice i podignu potomstvo", naglašava se u saopštenju Mreže za poslovnu podršku.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво