Šta se dešava sa školom koja je u Etiopiji izgrađena novcem Jugoslovena

Smeštena u regionu poznatom kao "Rog Afrika" Savezna Demokratska Republika Etiopija je druga država po broju stanovnika na crnom kontinentu. Najviše je mladih, ali je nevolja u tome što nema dovoljno škola. Jednu od škola, koja je sredinom prošlog veka izgrađena novcem Jugoslovena.

U oblasti Menegeša živi oko 30.000 ljudi. Većina živi od poljoprivrede i stočarstva. Vlada Etiopije pokušava da kroz redovno školovanje obuhvati što više dece i tako unapredi sistem opšeg obrazovanja u toj zemlji.

U Manegeši je školu otvorio sam car Hajle Selasije pre pedeset godina.

Ono što je zanimljivo je da je škola izgrađena sredstvima Jugoslovena koji su nekada živeli u Etiopiji.

"Trenutno u školi ima 1.023 učenika osnovnog i srednjeg obrazovanja. U odnosu na prošlu godinu upisali smo 565 učenika više, jer se broj stanovnika ovde u Maganašiju brzo povećava. Sledeće godine očekujemo da ćemo upisati hiljadu učenika više nego ove godine", kaže direktor škole Dereće Tsegaje.

Teški uslovi 

Škola danas radi u veoma teškim uslovima. Deo zgrade koji su svojim donacijama napravili Jugosloveni koji su tu živeli više nije u upotrebi. Nema mokri čvor, prozore. U učionicama đaci sede i po dvoje na stolici.

Deca iz škole kažu da nemaju vodu, ni toalete a da je u učionicama veoma tesno.

Kažu da nemaju ni stolice na kojima bio sedeli, da u biblioteci nema knjiga, a za devojčice je veoma važno da imaju toalete i higijenski materijal koji im je veoma potreban.

Dobrodošla svaka pomoć

Abe Hunde  je pre 30 godina završio ovu osnovnu školu. U nju danas idu i njegova deca.

"Škola je jedinstveni spomenik kulture. Trudimo se da kako-tako radi i skupljamo novac za popravke", kaže Hunde.

Zahvaljujući lokalnom stanovništvu osposobljen je deo škole u kome se nastava izvodi redovno. Kako su nam ovde rekli, svaka pomoć i podrška nas iz Srbije je dobrodošla.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 20. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво