Predstavnički dom: Rezolucija o opozivu Trampa ide u Senat

Predstavnički dom američkog Kongresa glasao je da se rezolucija o opozivu Donalda Trampa prosledi Senatu, čime su stvoreni uslovi da predsedniku SAD počne suđenje u gornjem domu Kongresa.

Za prosleđivanje rezolucije o opozivu glasalo je 228 predstavnika, dok je 193 bilo protiv, uglavnom po partijskoj liniji.

Donji dom je odobrio i imenovanje sedmoro predstavnika u Kongresu koji će na suđenju predsedniku biti "menadžeri", odnosno zastupati Predstavnički dom, prenosi Glas Amerike.

Predsedavajuća Predstavničkog doma Nensi Pelosi prethodno je objavila da će vođa tog sedmočlanog tima biti kongresmen Adam Šif, predsedavajući u Odboru za obaveštajna pitanja, koji je od početka uključen u istragu o opozivu.

Preostali članovi tima su predsedavajući Odbora za pravosuđe Džeri Nedler, koji je takođe bio uključen u istragu; predsedavajuća Administrativnog odbora Zoe Lofgren, koja je bila u Kongresu za vreme opoziva Ričarda Niksona i Bila Klintona; predsedavajući Demokratskog kokusa Hakim Džefris, predstavnica Val Demings sa Floride, predstavnik Džejson Krou iz Kolorada, predstavnica Silvija Garsija iz Teksasa.

"Tramp nije uradio ništa loše"

Portparolka Bele kuće Stefani Grišam je, povodom imenovanja "menadžera", navela u saopštenju da "njihovo imenovanje ne menja apsolutno ništa", prenosi Rojters.

"Predsednik Tramp nije uradio ništa loše. Očekuje da će u Senatu biti poštovana sva njegova prava koja su mu ukinuli predsedavajuća Pelosi i demokrate u Predstavničkom domu i očekuje da bude oslobođen", izjavila je Grišam.

Predsednik Donald Tramp napisao je na Tviteru da je reč o "još jednoj prevari demokrata koje ništa ne rade".

Lider republikanske većine u Senatu Mič Mekonel najavio je ranije da bi suđenje moglo da počne u utorak 21. januara, a neki preliminarni koraci mogli bi da se obave do kraja ove nedelje.

Predstavnički dom u decembru je glasao za opoziv Trampa, pod optužbom da je zloupotrebio položaj tako što je odobrenu vojnu pomoć koristio kao sredstvo pritiska na Ukrajinu da otvori istragu protiv njegovog demokratskog protivnika Džoa Bajdena i da je opstruisao Kongres, podseća Glas Amerike.

Posle usvajanja rezolucije u Predstavničkom domu, proces opoziva predsednika, takozvano "suđenje", nastavlja se u Senatu. Članovi donjeg doma su "tužioci", Bela kuća ima svoje pravne zastupnike, senatori su porotnici, a procesom predsedava predsedavajući Vrhovnog suda Džon Roberts.

Za Trampovu smenu su potrebni glasovi dve trećine senatora 

Predsednik može biti razrešen dužnosti ako za to glasa dve trećine senatora, što je malo verovatno jer trenutnu većinu u Senatu imaju republikanci.

Pravila suđenja u Senatu određuje većina senatora.

Pelosi je skoro mesec dana odlagala slanje rezolucije o opozivu u Senat, u neuspešnom pokušaju da navede republikanskog lidera u tom telu Miča Mekonela da pristane da uključi svedočenja novih svedoka.

Mekonel, koji je obećao da će se koordinisati sa Belom kućom, ocenio je da je slučaj demokrata "slab" i da nije zadatak Senata da ponovo otvara istragu.

"Ako je postojeći slučaj snažan, nema potrebe da sudija i porota ponovo otvaraju istragu. Ako je postojeći slučaj slab, demokrate u Predstavničkom domu nije trebalo da opozovu predsednika", naveo je Mekonel.

Predsednik Tramp, koji poriče sve optužbe kao "čisto političke", poziva republikanske senatore da odbace navode iz optužnice Predstavničkog doma i pre nego što počne suđenje.

Tramp je objavio na Tviteru da bi kompletno suđenje dalo, kako kaže, nezasluženi kredibilitet "lažnim optužbama demokrata".

Ipak, nekoliko republikanaca nagovestilo je da neće podržati inicijativu da optužbe protiv predsednika budu odbačene bez odgovarajuće procedure u Senatu.

Potreban je samo 51 glas da se svedoci primoraju da svedoče tokom suđenja.

Džon Bolton, predsednikov bivši savetnik za nacionalnu bezbednost ponudio je da svedoči ako dobije obavezni poziv - ali je predsednik Tramp rekao da bi mogao da iskoristi svoju izvršnu privilegiju da ga spreči.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво