Читај ми!

Irak, propast jedne invazije

Na direktne troškove rata u Iraku potrošeno je više od dva biliona dolara, a do sada je skoro 200.000 ljudi poginulo. Rat u Iraku je pojačao radikalne islamske militante u regionu, potpuno degradirao prava žena i oslabio zakonski sistem, navodi se u izveštaju Vatson instituta za međunarodne studije.

Sjedinjene Američke Države potrošile su 1.700 milijardi dolara na direktne troškove rata u Iraku, kao i još dodatnih 490 milijardi dolara na odštete ratnim veteranima. Amerika je ratovala na kredit, pa bi ukupni troškovi u naredne četiri decenije mogli da porastu na preko šest biliona dolara.

Statistika je posebno poražavajuća kada se pogledaju ljudske žrtve. U ratu u Iraku direktno je poginulo najmanje 134.000 iračkih civila, dok je indirektno taj broj četiri puta veći, pokazuje studija koju je uradio Vatson institut za međunarodne studije sa Univerziteta Braun.

Kada se u obzir uzmu i bezbednosne snage, novinari i humanitarci, ukupan broj poginulih je čitavih 180.000 ljudi.

Izveštaj, na kojem je radilo 30 akademika i stručnjaka, izdat je uoči desetogodišnjice invazije SAD na Irak 9. marta 2003. godine.

U izveštaju se zaključuje da SAD skoro ništa nisu dobile ratom, dok je irački narod potpuno traumatizovan zbog invazije i njenih posledica. Rat je pojačao radikalne islamsle militante u regionu, potpuno degradirao prava žena i oslabio zakonski sistem u toj zemlji.

U međuvremenu, u rekonstrukciju Iraka je uloženo 212 milijardi dolara, ali taj novac je najvećim delom otišao na bezbednosne strukture, a veliki deo je nestao u malverzacijama i pljački.

Uticaj na buduće operacije

Nepopularna invazija na Irak od pre 10 godina utiče na današnju uzdržanost SAD što bi moglo da ih odvrati od vojne intevencije u Siriji i Iranu, ocenjuje agencija Frans pres.

Operacija u Iraku omogućila je SAD da svrgnu Sadama Huseina, ali je odnela 4.500 života vojnika. Invazija je pokazala i ograničenja američke vojne moći i kapaciteta da nametne demokratski režim na Bliskom istoku, kažu analitičari.

"Čak i ne razmatrajući da li je istinska demokratija održiva i trajna (na Bliskom istoku), SAD nisu izvukle nijednu stratešku korist o rata u Iraku", ocenio je Ramzi Mardini iz bejrutskog Instituta za strateške studije o Iraku.

U vreme "arapskog proleća", političari u Vašingtonu su nastojali da po svaku cenu ne ponove katastrofalne greške iz američko-britanske intervencije u martu 2003. u Iraku.

"Iskustvo iz Iraka naučilo je SAD da obrate pažnju i na najmanji pogrešan korak", kaže Stiven Hajdeman, savetnik za Bliski istok u vašingtonskom Institutu za mir.

Bivši zamenik američkog sekretara za odbranu Pol Volfovic kaže da je "potpuno logično da Obamina administracija ne želi ništa da uradi što može da dovede do ponavljanja iračke invazije".

"I niko se za to ne zalaže", napisao je nedavno u članku za Volstrit džurnal Volfovic, inače, pristalica rata protiv Sadama Huseina.

Deceniju kasnije, SAD su ponovo suočene s jednim diktatorom, sirijskim predsednikom Bašarom el Asadom koji je optužen za posedovanje hemijskog oružja, koji ubija sopstveni narod i ima podršku, kako navode u Vašingtonu, terorista poput Hezbolaha.

Zbog Iraka Vašington uzdržan po pitanju Sirije

Međutim, posle dve godina sukoba u kojem je poginulo više od 70.000 ljudi, čak i najveći američki pobornici rata uzdržavaju se od poziva na direktno naoružavanje sirijskih pobunjenika, čak i na uspostavljanje zone zabrane leta.

Američki predsednik Barak Obama odbija da naoružava opoziciju u Damasku iako Amerikanci podržavaju direktnu pomoć u hrani i lekovima pobunjenicima na terenu.

Američka vlada bila je u leto 2012. podeljena po tom pitanju, a tadašnja državna sekretarka Hilari Klinton i šef obaveštajne službe CIA Dejvid Petreus uzaludno su tražili da Bela kuća naoruža pobunjenike.

Čak i kad je reč o Iranu, Obamina administracija čini sve kako bi izbegla vojnu akciju i ima strategiju "dva koloseka", odnosno, kombinuje ekonomske sankcije i diplomatske pregovore s Teheranom.

Spoljna politika predsednika Obame ostaje obeležena povlačenjem iz Iraka 2011. godine i iz Avganistana koje je predviđeno do kraja 2014. godine.

Kad je reč o Maliju, Vašington je odbio da kroči u pustinju i zadovoljava se pružanjem logističke podrške francuskoj vojsci. SAD su takođe bile zadovoljne što nisu bile u prvoj liniji u Libiji 2011. godine iako su praktično dale najveći doprinos operaciji NATO za svrgavanje Muamera Gadafija.

"Moramo biti veoma pažljivi da ne srljamo u situacije koje ne razumemo i čije su posledice nepredvidive", kaže Kristofer Hil, američki ambasador u Iraku između 2009. i 2010. godine.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво