Читај ми!

Беспућем до Штитара

Иако до Штитара нема доброг пута, то подголијско село није, попут сличних у Србији, опустело. Млади људи га не напуштају, живе углавном од сточарства, а многи који су некад отишли у потрази за послом, сада се враћају у родни крај.

До Штитара се може само теренским возилом, преко ливада и путева који се једва назиру. Дошли смо до првих кућа и даље нисмо могли ни пешице, јер су снег и блато на сваком кораку.

Радош Бешевић нам је кренуо у сусрет на коњу, једином "превозу" који овде колико-толико функционише. Бешевић каже да, од свих села у овом крају, у Штитарима има највише омладине: "Свака породица има кућу у граду. И ја имам кућу у граду. Али сам овде рођен и ту ћу и остати."

У селу има преко педесет домаћинстава; од тога је двадесет стално насељно. Остала домаћинства оживе почетком маја, укућани их напуштају обично у октобру. Они који живе у граду, долазе током целог лета.

"Природа и чист ваздух... Милина је и кад дођу", каже Бешевић. "Имаш са ким да разговараш. Чим дође март и Ђурђевдан, ето их по цело лето, до снега."

Радош има стадо од осамдесетак оваца, држи и краве али, како каже, само за кућне потребе.

Добро село без доброг пута

Многа голијска села су угасила, али не и Штитаре. Има и младих - њих двадесетак млађи су од 25 година а и они се, попут Радоша, баве сточарством.

"Од сточарства би тренутно могло да се живи", каже Александар Мараш, дведесетогодишњи Штитарац. "Али, видите и сами. Тај пут је највећи проблем, због тога  и млади и стари напуштају село. Да има пута, нико не би отишао."

Снег је зимус појединим домаћинствима направио огромну штету. Кућа Мирољуба Шарца се урушила под тежином сметова. Каже да би све лако поправио да има пута:

"Снег је био око пола метра када сам дошао да поправим урушени кров. Скоро километар смо морали пешице да доносимо даску по даску. Трактор није могао да прође. Џабе што је равно и што иде кроз пашњак кад се од блата и снега до села не може."

Голијски предели су, кажу мештани, један од разлога да се село не напусти. Док смо се враћали ка асфалтираном путу који кривуда од Новог Пазара ка Голији, срели смо петоро основца, који до школе пешаче преко три километра по брдима. Знак да ће ово село на Голији ипак опстати.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво