Опада куповна моћ

Куповна моћ становништва у Србији и даље опада, а више од 40 одсто просечног прихода се троши на куповину хране и пића, саопштио je ИЗИТ. То се најбоље види при куповини пољопривредно-прехрамбених производа.

Куповна моћ просечног домаћинства у Србије у мају ове године, била је много мања него у истом периоду прошле године, без обзира што су номиналне зараде биле веће за 19,2 одсто, него у истом периоду лане, каже Саша Ђоговић,  сарадник Института за тржишна истраживања .

За куповину пољопривредно-прехрамбених производа потребно je издвојити више новца да би се купила иста количина производа него у истим периоду претходне године.

Анализе из априла 2008. године показују да је за просечну нето зараду могло је да се купи 292 литра јестивог уља, а у истом месецу прошле године 355 литара, казао је Ђоговић.

У априлу ове године за просечну зараду, без пореза и доприноса, могло је да се купи 395 литара јогурта, а лане 409 литара, док је износ кромпира који се могао набавити за просечну плату са прошлогодишњих 1.049 килограма спао на 906 килограма ове године.

За просечну нето зараду, могао се у априлу ове године купити 613 килограма брашна тип 500, а лане чак 867 килограма.

Ђоговић сматра да то говори о централизованом развоју српске привреде, али и негативној демографској политици, која показује да људи са рубних подручја земље мигрирају на север из економских разлога.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво