Минимална цена рада 155 динара по сату

Влада Србије донела је одлуку да минимална цена рада буде повећана за 8,6 одсто, односно да цена по сату рада буде 155 динара. Синдикати и послодавци, као и представници Владе, постигли су договор да у наредне три године минимална цена рада достигне висину минималне потрошачке корпе. Према речима министра Синише Малог, минимална зарада ће следеће године бити 27.022 динара.

Са овом одлуком се, међутим, нису сагласили представници синдиката. Предлог Владе Србије и послодаваца био је 155 динара, односно повећање од 8,6 одсто, док су синдикати тражили десет одсто повећање цене рада.

Председник СССС Љубисав Орбовић рекао је да су и синдикати и послодавци, као и представници Владе, постигли договор да у наредне три године минимална цена рада достигне висину минималне потрошачке корпе.

Представници синдиката су рекли да нису могли да прихвате одлуку од 8,6 одсто, јер је на састанку органа синдикалних организација договорено да се тражи повећање од десет одсто, па без поновног одлучивања тих органа нису могли да прихвате нову цену.

Истичу да нису имали времена да са чланством размотре предлог Владе о повећању за 8,6 одсто, док су га послодавци прихватили. Најважније је, кажу, да се минималац последње три године знатно повећао.

"Mорам да кажем и тај податак да је минимална зарада порасла 28 одсто за те три године, а да је просечна плата порасла свега десет одсто", навео је Орбовић.

Како је рекао министар за рад Зоран Ђорђевић, Влада је донела одлуку да минимална цена рада буде за 8,6 одсто већа, односно 155 динара, јер је законска обавеза да се до 15. септембра донесе одлука о износу минималца.

"Нећемо доносити ништа нереално, нека времена иза нас, када су одлуке доношене да би се додворавало грађанима, јесу ствар прошлости. Реално излазимо са оним што можемо, у овом тренутку ово је оно што држава може да учини", рекао је Ђорђевић.

"Није ствар у минималној цени рада, колико је ствар у томе да на један транспарентан начин представите првенствено оно што држава може", навео је Ђорђевић. 

Он је навео да ће се са социјалним партнерима разговарати о "пакету мера" до краја године – о повећању плата, пензија, укидању појединих накнада... 

Минимална зарада тренутно износи 143 динара по сату, што је 24.882 динара нето месечно.

Према речима министра финансија Синише Малог, минимална зарада ће следеће године бити 27.022 динара.

"Мислим да је то изузетан резултат преговора синдиката и послодаваца. Њихове полазне тачке биле су много даље од тога, послодавци су тражили пет одсто, синдикати 15, па десет одсто, али ово је, са становишта Владе, реално повећање", рекао је Мали. 

"Минималну цену рада видимо само као део мозаика који се зове привредни амбијент у нашој земљи и који треба да допринесе томе да још брже растемо, да будемо још ефикаснији, још продуктивнији, још бољи и да нам на крају плате буду још више", додао је Мали.

Добра вест је и да број оних који примају минималац пада. Сада их је око 300.000. Из Уније послодаваца подсећају да је таква плата – привремена мера.

"Уколико то стање исплате минималне цене рада траје дужи период, послодавац треба или да промени делатност или да размисли о томе да укине фирму", истакао је Милош Ненезић, председник Уније послодаваца Србије.

О новој минималној цени рада покушали су да се договоре чланови Социјално-економског савета (СЕС), у којем седе представници Владе Србије, репрезентативних синдиката и Уније послодаваца.

Последња корекција најниже цене рада била је у јануару ове године, када је минималац са 130 повећан на 143 динара.

На данашњој седници Социјално-економског савета учествовали су председница Владе Србије Ана Брнабић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић, министар финансија Синиша Мали, Милош Ненезић, председавајући СЕС, Љубисав Орбовић, председник СССС, и Зоран Стојиљковић, председник УГС "Независност". 

Број коментара 13

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво