Книн најмлађи град у Хрватској

У Книну пре рата живело 90 одсто Срба, данас 21 одсто. Осим националне, променила се и старосна структура становништва, па је по томе Книн најмлађи град у Хрватској. Будућност повратка Срба условљена и економском ситуацијом.

У Книну данас живи око 17 хиљада становника, од тога три хиљаде Срба. Међунационални односи су релативно добри и нема већих инцидената. Највећи проблем је лоша економска ситуација и недостатак посла, слажу се и Срби и Хрвати.

У Книну је пре рата живело око 90 одсто Срба, а данас их има 21 одсто.

Поред националне, променила се и старосна структура становништва, па је по томе Книн најмлађи град у Хрватској.

Има и најмлађу градоначелницу Јосипу Римац из ХДЗ-а, која каже да су у овом граду и Срби и Хрвати показали да могу да живе заједно.

"У делу суживота могу рећи да нема инцидената на верској и националној основи. Прошли смо фазу питања ко је ко", каже Јосипа Римац градоначелница Книна.

"То је истина, заиста нема никаквих инцидената и међунационални односи су добри", каже Жељко Џепина потпредседник СДСС-КНИН

У градском вијећу, односно скупштини, ХДЗ и Српска демократска странака нису формално у коалицији, али представници тих партија кажу да добро сарађују.

Заменик градоначелнице је Србин из Самосталне српске демократске странке са којим, како каже градоначелница, добро сарађује.

Будућност повратка Срба, али и бољег живота свих грађана много зависи од економске ситуације.

У "ТВИКУ - творници вијака", тренутно је запослено 250 радника, а градоначелница каже да ова фабрика ускоро отвара 300 нових радних места и додаје да на овом подручју има 700 празних кућа и станова али се људи не враћају јер нема посла.

"А Срби који се враћају у Книн, враћају се у град у којем имају дубоке корене. Поред цркве Светог Ђорђа, која је саграђена 1468. године, налази се и братска кућа, како је зову Срби из Книна", каже Борис Милинковић свештеник СПЦ.

У тој кући Доситеј Обрадовић учио је книнску децу.

Као значајну чињеницу за очување националног идентитета Срба у северној Далмацији отац Борис истиче да данас 150-оро српске деце учи веронауку.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 28. март 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво