Читај ми!

Јефтини станови у Грчкој, мит или истина

Криза у Грчкој утицала је да појефтине некретнине, па се све већи број страних држављана, међу којима и српски, интересују за куповину станова, кућа и пословног простора. Из Генералног конзулата у Солуну препорука је да пре било каквог инвестирања, потенцијални купци добро провере да ли се иза ниских цена крију и додатни трошкови.

Тржиште некретнина у Грчкој бележи пад цена, тако да се, у Солуну на пример, мали стан може пазарити за 15-20.000 евра. Цена квадрата варира у зависности од локације или регије. У селима и мањим приморским местима, цена квадрата за објекте на плажи креће се до две хиљаде евра. Што је објекат даље од плаже, цена пада.

Власник туристичке агенције у Псакоудији Аргириос Котас тврди да у Ситонији не може да се нађе смештај испод 800 евра, да нема шансе за то.

"Аспровалта, Ставрос, Лептокарија, Катерини – тамо је смештај много јефтинији. Тамо се може наћи до 500-600 евра по квадратном метру", каже Котас.

За оне са дубљим џепом пружа се шанса да лакше дођу и до држављанства, али пре тога обезбеде боравишну визу.

Купци некретнина чија се цена креће од 250.000 евра стичу право за добијање боравка у Грчкој на пет година.

Ту повластицу могу користити док год су власници некретнине, али пут до сигурне куповине води преко проверених продаваца или агенција, али и процедура.

"Прво да видиш оног ко ти показује стан, да је прави професионалац. Друго, пре него што се прода, мора да се види са правником да ли стан може да се прода. Треће, треба инжењер да погледа стан, да виду у каквом је стању", каже председник Грчко-српске привредне коморе у Солуну Коста Георгакос.

Генерални конзулат у Солуну упозорава да пре било какве финансијске трансакције српски држављани добро провере све околности под којима се продаје нека некретнина.

"И где се налази у смислу која је локална самоуправа надлежна, зато што део тих дажбина зависи и од локалних прописа", наводи генерални конзул Републике Србије у Солуну
Синиша Павић.

Новац треба уплатити искључиво преко банке, али тек када се потпише уговор који је преведен и на српски језик.

У Грчкој до сада није било примера као у Београду да један стан пазари неколико купаца, али некретнине могу да буду прецењене или да се иза ниске цене крију и додатни трошкови.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво