Читај ми!

Све карте на напад

НАТО појачао акције на западу Либије, покушавајући да створи простор за напад устаника на Триполи. Француска обећала још оружја побуњеницима. Тајни договор Америке и побуњеника, специјалци САД у приправности.

02.02 - Либијске власти тврде да је у НАТО бомбардовању до сада убијено 1.069 цивила, од чега су 40 одсто жене и деца.

19.32 - Турска признала побуњенички Прелазни национални савет за легитимног представника народа Либије и обећала му 200 милиона долара помоћи.

15.03 - Уколико би Гадафи формално поднео оставку и прихватио међународно посредовану мисију у Либији, опозиција у Бенгазију прихватила би да он остане у Либији, рекао побуњенички вођа Мустафа Абдел Џалил.

12.47 - Гадафијеве снаге, код Бин Џавада, по први пут од почетка рата напале побуњенике јуришним хеликоптерима. Уз подршку артиљерије почела велика противофанзива, најснажнија акција либијске војске од почетка рата. 

Побуњеници и НАТО планери, како се чини, бацили су све карте у рату против Моамера Гадафија на западни фронт, бомбардујући бесомучно положаје либијске војске, која је претходних дана успела да потпуно заустави напредовање устаника и натера их на повлачење.

"Очигледно, то је било стратешко узмицање изазвано стањем на фронту и снагом артиљеријских удара на положаје револуционарних снага", рекао је портпарол устаника Ахмед Бани. "Надамо се да ћемо у наредних 48 покренути контра-напад".

Осим Триполија, на списак редовних мета НАТО авијације уврштен је и Гарјан, град удаљен око 80 километара од Триполија и место које побуњенички стратези сматрају кључном тачком у њиховом походу на Триполи. Жестоким нападима је био изложен и Бир ал Ганам, који устаници већ данима покушавају да заузму.

Укупно, НАТО је последњих дана гађао педесетак мета на западу Либије, не рачунајући трупе распоређене дуж главних путева који воде ка Триполију.

Активност авијације НАТО подигла је самопоуздање побуњеницима, који су обзнанили да ће у наредних 48 часова покренути велику офанзиву на западу, која ће представљати први корак у походу на престоницу.

Побуњеници, после 104 дана бомбардовања, контролишу трећину територије државе, али се ситуација на бојном пољу не мења већ недељама, што представља озбиљан проблем за већину чланица НАТО, јер пат позиција урушава ионако килав мандат Уједињених нација, под којим је почела операција ваздушних удара.

Тајни договор Америке и побуњеника

Администрација Барака Обаме условила подршку побуњеницима у Либији - устаници морају да ухвате и предају Американцима Абделбасета ал Меграхија, либијског обавештајца осуђеног за организацију бомбашког напада у којем је код Локербија у Шкотској, 1988. године убијено свих 270 путника и чланова посаде Панамовог "боинга" 747.

Шкотска влада је Меграхија пустила из затвора пре две година, када су лекари утврдили да му је због поодмаклог стадијума рака простате остало свега неколико месеци живота, али се недавно испоставило да шеф либијских бомбаша са женом и породицом живи у Триполију.

Његово сведочење, сматрају Американци, било би кључно за повезивање Гадафија са тим бомбашким нападом, а идеја о притиску на побуњенике родила се на састанку сенатора Френка Лаутемберга и Роберта Менендеза са државном секретарном Хилари Клинтон.

Овај, тајни план америчке администрације обелодањен је свега 24 часа пошто је Гадафи запретио да ће, уколико буде настављено бомбардовање Либије, рат "пренети на тло Европе", пре ћему ће свако место постати легитимна мета напада.

Самопослуга оружја

Неколико складишта либијске војске на истоку те државе остављено је потпуно без контроле последњих недеља, односно од када су их напустиле Гадафијеве снаге, чиме је отворено могућност да се силном муницијом послужи ко год жели.

Највећи такав објекат је донедавно тајна база недалеко од Аџдабије, коју сада походе сумњиви типови, па су све чешћа упозорења да Гадафијево оружје полако преплављује црно тржиште, али и разне групе сумњиве идеологије и мафијаше.

Истовремено, све околне државе, али и Шпанија и Америка упозориле су на опасност да се оружје, које се у Либији већ месецима дели без икакве контроле, пре или касније нађе у рукама група блиских Ал Каиди, што је један од основних разлога због којих САД и Британија не желе да наоружају устанике.

Та брига, како се чини, није пуно сметала Французима, који су устаницима прошлог месеца падобранима дотурали аутоматске пушке, ручне бацаче и противтенковске пројектиле "милан", противно мандату УН, мада Париз тврди да су о испоррукаама били обавештени и Брисел и Њујорк.

Број коментара 80

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво