Читај ми!

Милион муслиманских верника у Меки на хаџилуку

Милион муслиманских верника из целог света окупио се у светом граду Меки, у Саудијској Арабији, како би обавили почетне обреде хаџилука. За муслимане широм света, након две године значајног ограничења приступа једном од највећих светилишта због пандемије коронавируса – то је призор који буди наду и олакшање.

Ове године хаџ је дозвољен за милион страних и домаћих ходочасника који су у потпуности вакцинисани против коронавируса, негативни на ковид-19 и имају између 18 и 65 година.

Власти процењују да је 85 одсто стигло из иностранства.

Ходочашће у Меку је један од пет стубова ислама

Сваки муслиман, по верском закону, дужан је да бар једном у животу оде на хаџилук, ако поседује довољно новца за подмирење трошкова путовања и доброг је здравља и физички спреман за посету родном месту пророка Мухамеда.

Ходочасници су ове године изабрани међу милионима пријављених по систему лутрије на интернету.

У односу на прошлу и претпрошлу годину, које је обележила пандемија коронавируса, власти су дозволиле већем броју људи да се упуте у Меку.

Само хиљаду верника је могло да обави хаџ у лето 2020, у односу на два и по милиона учесника из целог света колико их је било 2019. године.

Ходочашће се састоји од пута у Меку, доласка у Меку и светковине хаџилука, који обухвата девет основних обреда.

На почетку светковине ходочасници су данас обилазили око Ћабе, грађевине која је централно светилиште ислама и којој се муслимани из целог света окрећу у молитвама, без обзира на то где се налазе.

Током наредног дана, муслимани ће се упутити на брежуљак Арафат, удаљен од Меке петнаестак километара, што је обавеза сваког хаџије и саставни део ходочасничког обреда.

уторак, 23. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво