Читај ми!

Пад кинеске ракете која кружи око Земље очекује се данас, али где још се не зна

Остаци кинеске ракете лансиране прошле недеље могли би се да се врате у атмосферу касно у суботу, или рано у недељу, саопштио је амерички федерални Центар чији је фокус на истраживању свемира. Кинеско министарство саопштило је у петак да ће остаци ракете сагорети пре уласка у атмосферу и да је мало вероватно да ће проузроковати било какву штету.

Војска САД саопштила је претходно да Америчка свемирска команда прати неконтролисани поновни улаз кинеске ракете, преноси Ројтерс.

Организација "Аероспејс корпорејшн" навела је на Твитеру да се према последњим предвиђањима очекује да ће тело ракете "лонг марч 5б" поново ући у атмосферу у 8 сати у недељу.

Према предвиђањима те организације улазак се очекује код новозеландског Новог острва, али је, како преноси агенција, пад могућ било где.

Делови можда падну и у Италији

Из италијанске цивилне заштите упозорили су становнике јужних региона Умбрија, Лацијум, Абруцо, Молизе, Кампања, Базиликата, Апулија, Калабрија, Сицилија и Сардинија, да у ноћи са 8. на 9. мај остану "у затвореним просторима" јер постоји могућност да остаци кинеског сателита, који без контроле пада на Земљу, заврше у деловима управо тих италијанских региона.

Према речима директора Цивилне заштите Фабриција Курча, које преноси агенција Анса, постоји мала вероватноћа да делови сателита, чак и ако падну, оштете зграде, али се грађанима за сваки стучај саветују да око 2.00 9. маја остану иза затворених врата.

Делови би, према према процени кинеских стручњака, требало да падну негде у море, али постоји и мала вероватноћа да заврше тамо где није планирано.

Језгро ракете високо 30 метара ракете "лонг марч 5Б" лансирало је модул "Небеска хармонија" у Земљину орбиту 29. априла.

Затим је "лонг марч 5Б" ушао у орбиту, чиме је настала могућност за један од највећих неконтролисаних улазака у атмосферу. Неки експерти се прибојавају да би ракета могла да падне у насељено подручје.

Део ракете, према подацима америчке војске, кружи око Земље на сваких 90 минута брзином од око 27.600 километара на час на висини од више од 300 километара.

четвртак, 25. април 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво