Најмање новорођених Кинеза у последњих 70 година

Стопа наталитета у Кини пала је на најнижи ниво од формирања Народне Републике Кине пре седамдесет година - и поред ублажавања политике једног детета, јавља Би-Би-Си.

Прошле године рођено је 14,6 милиона Кинеза, што је за 500.000 мање него 2018. године. Уједно, ово је трећа година заредом да се бележи пад броја новорођене деце, наводи се у извештају Националног завода за статистику. 

За протеклих седам деценија ово је најнижи наталитет, са изузетком 1961. када је владала највећа глад у историји земље.

Кинеска влада је 1979. године увела политику "једно дете" за око трећину становништва како би успорила раст броја становника.

У руралним срединама породицама је било дозвољено да имају двоје деце ако је прво била девојчица. Остали изузеци укључивали су и етничке мањине.

Породице које су прекршиле правила суочавале су се са новчаним казнама, губитком посла и понекад присилним побачајима. Кина је 2015. године прекинула спровођење те политике.

 

Укидање ограничења, ипак, није довело до раста наталитета у земљи, јер како тврде стручњаци, нису уследиле мере попут новчане подршке за бригу о деци и дужег родитељског одмора.

Већина људи не може да приушти више од једног детета, кажу они.

"Сада више не можемо указивати на рестриктивну политику контроле рађања кинеске владе као кривца", каже за Гардијан Ванг Фенг, професор социологије на Калифорнијском универзитету Ирвин. "Тако низак наталитет показује да је јасно да га покрећу снажне структурне снаге, и економске и социјалне, и то ће остати у догледној будућности", сматра Фенг.

Уз пад наталитета, и стопа смртности је нижа па се јавља страх од „демографске временске бомбе" - односно, мање радно способног становништва које мора издржавати веће, пензионисано становништво.

Демографи предвиђају да ће број становника у Кини почети озбиљно да се смањује у наредној деценији и да ће до 2050. године људи старији од 60 година чинити трећину становништва.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво