Малта: Без боравишне дозволе за српску децу, родитељи имају право жалбе

Малтешка влада је стала у одбрану одлуке да се не издају боравишне дозволе за 22 детета чији родитељи раде на том острву, уз оцену да би у супротном ризиковали да живе у сиромаштву. Одлука још није коначна јер родитељи имају право жалбе.

Владина агенција Малте задужене за држављанство и боравак обавестила је родитеље, махом српске деце, да, како не испуњавају финансијске услове, њихова деца не могу више да бораве на Малти.

Секретар парламента Јулија Фаруђија Портели каже да је одлука донета у најбољем интересу деце, преноси Тајмс оф Малта.

Према захтеваним критеријумима, запослени родитељи морају да зарађују годишње најмање 19.000 евра, као и да обезбеде додатних 3.800 евра за свако дете.

Секретарка Портели истиче да не треба потпадати под утицај "сензационалистичких написа" већ да је ту реч о политици која штити децу од сиромаштва.

"Као држава морамо да осигурамо да ниједно дете не буде остављено по страни. Моје срце је уз свако од те деце, али има породица којима, када од плате одбију трошкове становања и ренте, остаје свега 150 евра месечно", рекла је Портелијева.

Она је нагласила да родитељи имају право жалбе на овакву одлуку у Одбору за жалбе имиграната, који је независно и аутономно тело.

У случај се укључило и наше Министарство спољних послова. Српски амбасадор из Рима сутра путује на Малту.

Малтешки министар рада Еварист Бартоло позвао је на прикупљање средстава како би се помогло да породице деце имају стабилнија примања.

Министарка за породицу Мишел Фалзон инсистирала је да политика владе није политика дискриминације и да је у интересу деце да не живе у сиромаштву, наводи Тајмс оф Малта.

"Правила постоје да би се деца заштитила, а не да им се науди", истакла је Фалзонова.

Родитељи "без речи"

На речи малтешких министара одмах су реаговали родитељи деце. Тако је Велимир Дуло рекао да је "остао без речи".

Он тврди да су му годишња примања 27.000 евра бруто и да му је и поред тога одбијен захтев за дозволу боравка његове деце, истичући да његова деца не живе у сиромаштву.

"Моја деца имају дом, храну, играчке, одећу. Никада ми нису рекла да им нешто недостаје. Уз то помажемо и другима којима је помоћ потребна", истакао је Дуло за Тајмс од Малта.

Премијеру Малте предата је петиција за останак деце коју је за мање од 24 сата потписало 3.000 људи, међу којима и малтешки надбискуп.

Подршку родитељима из Србије пружила је и бивша председница Малте Мари-Луиз Колеиро Прека, која је рекла да је згрожена због третмана малтешке администрације према недомицилној заједници. 

Према подацима Агенције за држављанство и боравак за 2018. годину, на Малти су била регистрована 5.744 држављана Србије, што представља "највећу националну заједницу пореклом из трећих земаља" на Малти.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво