Нова "Сноуденова документа" помињу и хапшења у БиХ

Велики број тајних докумената бившег службеника америчке Националне агенције за безбедност (НСА) Едварда Сноудена постаће "отворена књига" за новинаре и организације који су вољни да раде са сајтом "Интерсепт" који држи архиву. "Раша тудеј" из објављених докумената преноси случај хапшења шесторице мушкараца у БиХ и тајног транспорта у Гвантанамо 2002. године.

Сајт Интерсепт, који је покренуо новинар Глен Гринвлад, упутио је позив новинарима, па и онима из страних медија, да раде са њима и у потпуности истраже Сноуденову архиву.

Интерсепт је, такође, данас објавио десетак докумената НСА, међу којима и оне које се односе на методе испитивања затвореника у Гвантанаму.

Наводи се да је НСА имала "званичника за везу који је био одговоран за одржавање свакодневног контакта са онима који су испитивали затворенике како би проценио и искористио њихове информације".

Гринвалд је био део тима који је први интервјуисао Сноудена 2013. године, подсетио је АФП.

"Од почетка смо имали став да сарађујемо са страним и другим америчким медијима, а не да цео материјал задржимо за себе", нагласио је Гринвалд.

Гринвалд је додао да је Интерсепт поделио документа са двадесетак медија и новинарских тимова из више земаља, као и са Вашингтон постом, Њујорк тајмсом, Пропабликом и Гардијаном.

Како је договорено са Сноуденом, новинари који буду извештавали о овим документима морају да пристану на одређена правила.

"Има много докумената која су од јавног интереса и која могу и треба да буду објављена. Постоје и документа у архиви за која сматрамо да не треба да буду објављена, јер би могла да нанесу велику штету невиним људима", објаснио је Гринвлад.

Гринвалд је додао да је Интерсепт већ почео да француском Монду и другима даје делове архиве.

Раша тудеј из објављених докумената преноси да је један припадник НСА описао случај из 2002. године, када су амерички агенти у БиХ ухапсили шесторицу мушкараца и тајно их транспортовали у Гвантанамо.

Сва шесторица били су Алжирци и у том затвору на Куби провели су шест месеци, под оптужбом да су планирали да дигну у ваздух америчку амбасаду у Сарајеву.
На крају су ослобођени због недостатка доказа. Једини разлог за њихово хапшење били су подаци НСА, које та агенција није поделила са босанским властима.

То је, иначе, једина позната операција хапшења ван Авганистана, коју је извела америчка војска, остале је изводила ЦИА.

Међу 166 докумената који су објављени у понедељак налазе се и подаци о искуствима НСА у инвазији на Ирак 2003. године, о успешној шпијунској операцији у Северној Кореји, као и информације о хаковању страних сателита (програм ФОРНСАТ).

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво