Милиони људи у канџама савременог ропства

Скоро 30 милиона људи у свету живи у условима савременог ропства. Највећи проблем је у Мауританији, док је Србија на 59. месту, показује Глобални индекс ропства.

Први пут у свету објављен је индекс ропства. Подаци су поражавајући: око 30 милиона људи живи у условима савременог ропства које подразумева и трговину људима, принудан рад, брак на силу и сексуално и радно искоришћавање жена и деце.

Светски индекс ропства саставила је аустралијска фондација "Ходај слободно". Савремено ропство дефинише се као поседовање или контрола одрасле особе или детета ускраћивањем слободе и искоришћавање ради зараде или сексуално искоришћавање, а то прате насиље, принуда или превара. Другим речима, све што подсећа на робовласнички однос.

"Идеја индекса је да проценимо распрострањеност савременог ропства да бисмо могли да се боримо против њега, против најмрачније стране људског ума која због похлепе, зараде или секса искоришћава друго људско биће", рекао је Ендрју Форест, оснивач Фондације "Ходај слободно".

У Индији живи готово половина процењеног броја модерних робова у свету, а добри антиробовски закони лоше се примењују. Та држава једна је од ретких која још није одобрила конвенцију о најгорим облицима дечјег рада.

Међутим, према броју робова у односу на број становника предњачи Мауританија. У тој западноафричкој земљи у робовском положају је четири одсто становника, мада неке процене иду и до 20 одсто, јер је дубоко усађено наследно ропство, а људи могу да се продају и купују, изнајмљују или поклањају.

"Тражим од светских лидера да овај индекс виде као позив на акцију. Наш циљ је свет у коме нико неће бити искоришћаван као роб, него ће имати слободу да иде за својим могућностима", каже Хилари Клинтон, бивша државна секретарка САД.

"Окрените се око себе и погледајте колико људи живи у незамисливим условима у вашој земљи и тражите одговоре од своје владе", рекао је сер Ричард Бренсон, оснивач компаније "Вирџин".

Фондација "Ходај слободно" процењује да у Србији у савременом ропству живи око 26.000 људи, па је наша земља на 59. месту светске листе које дели са Босном и Херцеговином. Место горе или доле су и друге земље некадашње Југославије. На зачељу су скандинавске и друге богате европске земље, али ни за једну се не може рећи да нема савременог ропства.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво