Читај ми!

Законом против одавања државне тајне

И Савет Федерације усвојио закон о одавању државне тајне, којим се проширује појам државне издаје у Русији. Акт, за који део јавности сматра да може бити репресивно оруђе власти, иде у Врховни суд, на проверу у пракси.

После Државне думе, и Савет Федерације руског парламента усвојио је закон којим се пооштрава казна за одавање државне тајне и уводи кривична одговорност за незаконито добијање података који представљају тајну.

За закон је гласало 138 сенатора, против нико, док је један био уздржан. Документ сада иде на потпис председника, после чега ће и званично ступити на снагу.

На предлог члана одбора горњег дома руског парламента за законодавна и правна питања Анатолија Лискова, Савет Федерације ће предложити Врховном суду Русије да размотри примену тог закона у пракси да би се, како је речено, смањила напетост која је тим поводом настала у друштву.

Закон, који је Дума усвојила 23. октобра, изазвао је подељене реакције у друштву и страховања да би неодређене формулације могле довести до његове злупотребе у пракси, а представници више невладиних организација оценили су да нови закон може постати још једно репресивно оруђе у рукама власти.

Председник организације "За људска права" Лав Пономарјов је изнео бојазан да се сада под кривично дело може подвести свака акција везана за комуницирање политичких противника власти са страницима или страним организацијама, све до подношења извештаја о људским правима на међународним форумима.

Према новом закону, Кривичини законик добија члан који предивђа казне од 200.000 до 500.000 рубаља (од 5.000 до 12.500 евра) или лишавање слободе до четири године за лица која прогласе кривим да су без примене насиља добила информације које представљају државну тајну.

Уколико је примењено насиље или постоје друге отежавајуће околности, кривцима је запрећена казна затвора од три до осам година.

Изменама закона круг лица која се могу позвати на одговорност због откривања државне тајне се шири па тако казна прети не само лицима која су сазнала тајне податке током рада, него и онима који су их сазнали у процесу образовања.

Усвојеним документом се такође шири појам државне издаје за шпијунажу се може прогласити предаја података не само страној држави, већ и међународним организацијама.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 16. април 2024.
25° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво