Читај ми!

Почело суђење у другостепеном поступку Мирославу Мишковићу

Пред Апелационим судом у Београду почео је главни претрес у другостепеном поступку против власника "Делта холдинга" Мирослава Мишковића и осталих оптужених у том случају.

Данашњем претресу присуствовали су Мишковић, његов син Марко, власник "Нибенс групе" Мило Ђурашковић, као и остали окривљени и њихови браниоци.

На почетку претреса, председник судског већа Драган Ћесаровић рекао је да планира да испита све окривљене и вештаке из градског завода, како би им разјаснили околности које су члановима већа остале нејасне.

Подсетио је да је то веће након што је у септембру прошле године разматрало жалбе на првостепену пресуду Мишковићу и осталим оптуженим, одлучило да отвори главни претрес у другостепеном поступку и само изведе кључне доказе неопходне за доношење правоснажне пресуде.

Мирослав Мишковић је рекао суду да остаје при својој раније изнетој одбрани, а оптужен је да је помагао сину Марку у утаји пореза.

"Замолио бих вас да на основу пресуде, доказа које је поднело тужилаштво током суђења, које нажалост траје већ девет година пресудите на основу доказа", кратак је био Мишковић.

Његов син Марко такође је остао при ранијој одбрани од оптужби за утају пореза, наводећи на нема ништа ново да дода.

Kратко су се изјаснили и оптужени за помагање Марку у утаји пореза Живојин Петровић и Јадранка Бардић, али је власник "Нибенс групе" Мило Ђурашковић дуже време одговарао на питања члана судског већа судије Милимира Лукића.

Судију Лукића је занимало да му детаљно Ђурашковић објасни повезаност "Нибенс групе", "Нибенс корпорације" и "Нибенс групације", њихов начин рада и одлучивања, као и повезаност са фабриком "ФАМ Kрушевац".

Живојин Петровић, који је директор фирме "Мера инвест", у власништву Марка Мишковића поновио је да није било основа за плаћање пореза, а због чега сви већ девет година одговарају пред судом.

Претрес је јаван и наставиће се и сутра, као и следеће седмице, али ће одлука, односно пресуда бити донета и објављена накнадно, након што буде написана.

У септембру је овај суд седам дана размтрао жалбе на другу првостепену пресуду власнику "Делта холдинга" и осталим оптуженим, када је закључио да мора сам да изведе одређене доказе неопходне за доношење одлуке.

Апелациони суд сада треба да донесе правоснажну одлуку, пошто је првостепену пресуду већ једном укидао.

На разматрању је друга првостепена пресуда Мирославу Мишковићу и осталим оптуженим изречена у марту 2019. године у Специјалном суду у Београду.

Том пресудом је Мирослав Мишковић осуђен на две и по године затвора и новчану казну од осам милиона динара због помагања сину Марку да утаји порез по одбитку од капиталног добитка из пословања путарских предузећа, од 320,3 милиона динара.

Апелациони суд је раније потврдио пресуду којом су Мишковић и остали правоснажно ослобођени оптужби за наношење штете путарским предузећима у Србији, али је укинуо део пресуде који се односио на утају пореза и наложио да му се суђење понови.

Осим Мирослава Мишковића у овом случају његов син Марко осуђен је на годину дана кућног затвора и новчану казну од осам милиона динара.

Његово предузеће "Мера инвест" пресудом, која се разматра, обавезано је да уплати 320 милиона динара у буџет државе Србије на име неизмирених пореских обавеза.

Власник "Нибенс групе", који је учествовао са Мишковићима у послу са путарским предузећима Мило Ђурашковић, осуђен је на јединствену казну од четири године и три месеца затвора и новчану и казну од шест милиона динара због утаје пореза, као и због злоупотребе положаја одговорног лица у случају оштећења крушевачке "Фабрике мазива" (ФАМ).

Суд је такође Ђурашковића обавезао да на име противправне имовинске користи стечене по основу неизмиреног пореза на капитални добитак физичког лица, уплати у буџет Републике Србије око 142 милиона динара, у року од 30 дана од дана правноснажности пресуде.

Остали оптужени добили су казне од осам месеци до три године затвора.

Мишковићи и Ђурашковић као и још четири окривљена су због недостатка доказа истом одлуком Апелационог суда тада правоснажно ослобођени оптужби за злоупотребе с путарским предузећима, због чега су били првобитно ухапшени у децембру 2012. године.

Против Мишковића, Ђурашковића, као и још осам оптужених, кривични поступак је покренут крајем 2012. године због сумње да су оштетили путарска предузећа за више милиона евра и утајили порез.

Тада су били ухапшени и после вишемесечног боравка у притвору пуштени су да се бране са слободе, пошто су положили вишемилионска јемства у еврима. Након изрицања друге првостепене пресуде у марту 2019. године, суд им је после скоро седам година вратио пасоше.

Њима је блокиран велики део имовине, али "Делта холдинг" ради.

уторак, 23. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво