Где ће Радован Караџић служити казну

Још није познато у којој држави ће први председник Републике Српске Радован Караџић издржавати казну доживотног затвора, на коју је правоснажно осуђен прошле седмице одлуком жалбеног већа Механизма за кривичне судове.

Статут Механизма не предвиђа рок у коме одлуку треба да донесе, али наводи да ће пребацивање осуђеника у државу у којој ће издржавати казну бити обављено што је пре могуће, прецизирала је за Танјуг портпаролка механизма Хелена Еглестон.

Одлуку о избору државе донеће председник Механизма Кармел Ађијус, а Караџић неће имати право жалбе.

Еглестон је појаснила да председник одређује државу у којој ће се издржавати казна на основу великог броја информација, "које могу укључувати и било какве ставове осуђене особе".

"Правни оквир не предвиђа улагање жалбе на овакве одлуке", напоменула је портпаролка.

Караџић ће у сваком случају бити пребачен у неку од држава чланица Уједињених нација која има уговор са Механизмом о издржавању казне затвора, али ће у конкретном случају вероватно то бити земља која у свом правном систему има доживотну казну затвора.

То су Шведска, Финска, Данска, Немачка, Велика Британија, Белгија, Аустрија, Италија, Француска или Шпанија.

Четири корака

Одлука о томе где ће осуђени бити послат на извршење казне доноси се у складу са Статутом Механизма и Упутством о поступку којим Механизам одређује у којој ће држави осуђеник издржавати казну затвора.

Процес одређивања састоји се од четири корака.

Најпре Секретар Механизма ступа у контакт с једном или више држава како би установио да ли су спремне да осуђеника приме на извршење казне, а потом подноси председнику Механизма извештај, у којем се наводе државе у којима се потенцијално може извршити казна и друге релевантне информације.

Председник Механизма на основу тих и других информација које евентуално затражи, одређује државу у којој ће казна бити спроведена, а његову одлуку извршава Секретар, наводи се на сајту Механизма.

Караџић је у притвору Механизма у Хагу, наследника Хашког трибунала, од хапшења и изручења из Србије у јулу 2008. године.

Осуђен је 20. марта на доживотни затвор због геноцида у Сребреници и злочина пртив човечноасти, кршења закона и обичаја ратовања. Том одлуком преиначена је одлука о казни, првостепена пресуда Трибунала у Хагу, којом је у марту 2016. година био осуђен на 40 година затвора.

Могућ захтев за ревизију

Ова пресуда је правоснажна, али постоји могућност подношења ванредног правног лека – захтева за ревизију пресуде у року од годину дана, што је члан Караџићевог правног тима адвокат Горан Петронијевић прошле седмице у изјави за Танјуг и најавио.

Евентуални ревизиони поступак могао би да одложи Караџићево напушање притворске јединице у Хагу, из које никада није пуштен на привремену слободу.

Право да се поднесе ванредни правни лек може да се искористи само ако Караџић или неко из његовог правног тима открије нову чињеницу која није била позната у време првостепеног суђења или жалбеног поступка, а која је могла да буде одлучујућа за доношење одлуке.

Захтев за ревизију се подноси председнику Механизма, који одређује веће које ће одлучивати да ли је нова чињеница могла да буде одлучујући фактор приликом доношења одлуке, а уколико то утврди онда ће преиспитати пресуду и након што саслуша стране у поступку, изрећи нову пресуду.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво