Читај ми!

Аустралија изручује капетана Драгана

Екстрадиција Драгана Васиљковића, познатијег као капетан Драган, одобрена након што Васиљковић није успео да убеди аустралијску владу да треба да остане у тој земљи, пише лист "Аустралијан".

Аустралијски министар унутрашњих послова Џејсон Клер донео је одлуку о изручењу Драгана Васиљковића Хрватској која га терети за ратне злочине, јавља лист Аустралијан

Одлука министра Џејсона Клера уследила је две године након што је Врховни суд Аустралије одобрио изручење Васиљковића, који је у Аустралији променио име у Данијел Снеден.

"Министар је донео одлуку након што је пажљиво размотрио Закон о изручењу и узео у обзир аргументе које је изнео Васиљковић и други у његово име, зашто он не треба да буде изручен Хрватској", саопштио је портпарол.

Из хрватског Министарства правосуђа потврдили су да су о томе службено обавештени, пренео је Јутарњи лист.

Одлуком аустралијске владе није окончан дугогодишњи правни процес, јер Васиљковић може да се жали Федералном, а потом и Врховном суду Аустралије.

Како преноси Аустралијан, Васиљковић о припремама за жалбу преговара са Деном Моријем, адвокатом који је представљао бившег аустралијског затвореника у Гвантанаму Дејвида Хикса.

Васиљковићев дугогодишњи адвокат Брус Денис потврдио је за Ал Џазиру Балканс да је Васиљковић, који је у притвору у Сиднеју, "утучен одлуком министра".

Адвокат, такође, сматра да су мале шансе за фер суђење у Хрватској.

Васиљковић је ухапшен 2006. године у Аустралији, пошто је Загреб тражио његово изручење, а после скоро четири године проведене у притвору, аустралијски суд блокирао је његову предају због могуће пристрасности у хрватском правосудном систему.

У септембру 2009. године, Васиљковић је пуштен уз кауцију, али је нестао пошто је Врховни суд поништио претходну пресуду и наложио његово изручење Хрватској. После 44 дана у бекству, полиција га је пронашла и притворила.

Васиљковић (56), који има аустралијско и српско држављанство, оптужен је у Хрватској за учешће у мучењу и убиствима у Книну и околини током рата почетком деведесетих година. Васиљковић негира оптужбе.

Ал Џазира наводи да ниједна аустралијска влада није успешно изручила оптуженика за ратне злочине.

Број коментара 17

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво