Операције на отвореном срцу у Нишу

У Клиничком центру у Нишу урађене прве операције на отвореном срцу. Почетак рада кардиохирургије у том центру је историјски тренутак за српско и нишко здравство, рекао министар Томица Милосављевић.

Министар здравља Томица Милосављевић рекао је да је почетак рада кардиохирургије у Клиничком центру у Нишу историјски тренутак за српско и нишко здравство.

После шестогодишњих припрема, у Нишу су урађене две операције на отвореном срцу и пацијенти се осећају добро, рекао је Милосављевић, пошто је обишао једну од најсавременије опремљених хируршких сала на Општој хирургији Клиничког центра.

Операциони тим чинили су нишки кардиохирурзи Драган Милић и Саша Живић са помоћним особљем из Ниша и у сардњи колега са Друге хирушке клинике Клиничког центра Србије које је предводио Миле Вранеш.

Министарство здравља је у опремање сале за кардиохирургију уложило 155 милиона динара, а паралелно са набавком опреме и адапатацијом простора који је финансиран средствима Клиничког центра у Нишу, више од 30 здравствених радника из тог здравственог центра различитог профила завршило је обуку на Клиници за кардиохирургију Клиничког центра Србије.

Министар Милосављевић је подсетио да су средствима Националног инвестиционог плана у износу од 180 милиона динара започети радови на изградњи наменске зграде за кардиохирургију у Нишу, која би требало да буде звршена за осам месеци.

"Смртност у коронарним јединицима и смртност од болести срца смањени су у периоду од 1997. до 2007. године са 23 одсто на 10 одсто, што је светски стандард", навео је Милосављевић.

Он је напоменуо да су листе чекања у последњих осам година стално смањиване и да је циљ да до 2020. године буду укинуте.

Државни секретар Министарства здравља Невена Карановић је рекла да је са кардиохирургијом нишки Клинички центар постао прави центар и да је од прве идеје о оснивању кардиохирургије у Нишу прошло 40 година.

Директор нишког Клиничког центра Србобран Тренкић рекао је да је годишње у друге установе, до сада, због кардиохирушких интервенција упућивано између 400 и 500 пацијената са подручја југоисточне Србије.

Милосављевић је најавио да је у плану да до 2013. године буде отворено још пет кардиохирушких сала у Србији, а да до те године кардиохирургија буде отворена и у Крагујевцу.

У периоду од 2003. до 2009. године Министарство здравља је за кардиохирургију издвојило око четири милијарде динара.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво