Читај ми!

Које замке могу да вас сачекају ако купите стан у изградњи

Kуповина стана као једна од важнијих животних одлука може крити бирократске замке, нарочито ако се одлучите за некретнину у изградњи. У Београду постоји милион и сто хиљада квадрата у изградњи којих још нема нигде у катастру.

Шта све може да вас снађе ако купујете стан у изградњи, а трагова о томе нема у Kатастру. Може доћи до двоструке продаје стана, затим до тога да се прода стан другачијих карактеристика него што је предвиђено грађевинском дозволом или у најгорем случају, да се након продаје неког стана купцу успостави хипотека, каже јавни бележник, Нина Штиглић која се готово свакодневно среће са такви проблемима.

Нина Штиглић истиче да је то постало свакодневница.

"У Београду постоји милион 100 хиљада квадрата станова у изградњи који нису забележени у Kатастру непокретности и на тај начин нису видљиви", наводи Штиглићева.

Велики број станова или објеката у изградњи у Београду нема такозвану предбележбу у Kатастру. То значи да купци након што на лицу места виде оно што желе да купе, у Kатастру касније не могу да пронађу. А ако тога нема, купци не могу да провере да ли се објекат гради у складу са Законом.

Републички Геодетски завод у року од седам дана од дана достављања грађевинске дозоволе има обавезу да заврши тај посао, али у пракси то траје много дуже.

"Инвеститори могу да траже по свом захтеву да се то изврши. Пракса је показала да када су то тражили, у року од седам дана ретко када је завршено, а чекали су по шест, седам месеци да се то заврши, иако је у њихову корист да се објекат предбележи", наводи Штиглићева.

Kада је објекат у изградњи већ у Kатастру, након заврштека градње, стан или зграда по аутоматизму припада купцу.

"Из предбележбе постаје забележба, тако да купци од тренутка када купе стан у изградњи до закључења уговора могу да буду спокојни јер јавни бележник када је предбележен објекат може одмах да пошаље уговор Kатастру и на тај начин је правна сигурност потпуна", објашњава Штиглићева.

Из Kатастра су нам рекли да нису у могућности да нам дају саговорника нити су нам послали писани одговор. Инвеститори, као ни Министарство грађевине такође нису желели да говоре о овој теми. Закон постоји, а једино што може да се уради је да он почне да се примењује у пракси, односно, да се сваки захтев за предбележбу обради у прописаном року од седам дана.

среда, 24. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво