Борба против рада на црно, потребне ефикасније казне

У првих шест месеци ове године Инспектори рада извршили су више од 33.000 инспекцијских надзора. У контролама су затекли више од 9.000 непријављених радника, а после предузетих мера, више од 90 одсто запослених на црно засновало је радни однос.

Екипа РТС-а пратила је инспекторе рада у ванредном надзору фирме за прераду дрва и производњу намештаја.

После провере докумената радника прве смене, установљено је да су пријављени, а онда су инспектори проверавали и услове рада.

"Нисам приметила неки недостатак који би угрожавао њихову безбедност и здравље на раду. Машине имају граничнике, осигураче, тако да запослени не може доћи у ситуацију да се повреди", наводи инспектор рада Гордана Петровић.

Радник Зоран Милоњић каже да су услови рада сасвим коректни. "Имамо све потребне реквизите односно заштиту, све што треба за рад", прича Зоран.

Међутим, није било тако у свим дрво-прерађивачким фирмама. Од 247 које су тога дана контролисане широм Србије, откривено је шест нерегистрованих фирми, а 121 радник није био пријављен.

Због небезбедних услова, донето је 12 решења о забрани рада.

У децембру је ступила на снагу измена Закона о раду по којој послодавац мора да пријави радника пре него што почне да ради што је готово удвостручило број поднетих захтева за привредни прекршај у првом полугођу, у односу на исти период лани.

Ако послодавци, по основу тих прекршаја, буду кажњени средњим прописаним казнама, буџет Републике Србије биће пунији за готово две милијарде динара.

Али, казне су често ниже од законом прописаних, а годишње 30 одсто прекршајних поступака застарева.

"У најави је да се до краја године неке законске измене ураде да би те новчане казне послодаваца који не раде по слову закона биле нешто конкретније и ефикасније", напомиње Стеван Ђуровић, в. д. директора Инспекције рада.

Циљ Инспектора рада није само спровођење казнених мера, па тако организују трибине по градовима, где ће раднике и послодавце информисати о њиховим правима и обавезама у области радних односа.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво