Маркова борба са Хантеровим синдромом све успешнија

Марка Радуловића из Прћиловице код Алексинца јавност је упознала када се у име оболелих од Хантеровог синдрома пре две године јавно обратио Министарству здравља, тражећи помоћ. Неколико месеци после тога, држава је одобрила терапију за ту ретку болест за седморицу оболелих дечака. Због Марковог доброг здравственог стања, лекари из Тиршове предложили су да терапију уместо у Београду прима у Алексинцу.

Марко сада иде у седми разред, а распуст проводи као и већина његових вршњака – испред компјутера. За разлику од њих, суочава се са неизлечивом ретком болешћу, али му терапија, каже, прија.

"Почео сам да растем, то је најбитније, и органи су се вратили на своје место", каже Марко Радуловић.

Претходне две године, санитетом из Алексинца, сваког петка Марко је са родитељима одлазио у Београд. Сада ће на контролу ићи на три месеца.

"Нисмо губили наду ни тада, а ни сада. Увек смо се надали да ће доћи до тога да ће Марку бити боље", каже отац дечака Саша Радуловић.

Мајка Данијела истиче да лекари кажу да је Марково здравствено стање тренутно веома добро. Нада се, каже, да ће тако бити и убудуће.

Због Марковог доброг здравственог стања лекари су предложили да терапију, која годишње по пацијенту државу кошта 200.000 евра, прима у алексиначкој болници. Из Тиршове је стигла савремена инфузиона пумпа.

"Захваљујући доктору Горану Чутурилу и целој његовој екипи, ми смо ушли у ту проблематику, одржали пар састанака и надам се да спремни дочекујемо нашег пацијента Марка", каже начелница Дечијег одељења болнице у Алексинцу Снежана Црљеница.

Марково стање је и пре две године било боље у односу на друге дечаке оболеле од Хантеровог синдрома. Иако ће му сада бити лакше, јер ће примати терапију у Алексинцу, каже да ће му Београд баш због њих недостајати.

"Имао сам тамо, другаре који су примали (терапију) заједно са мном, а које сам заволео и мало је тешко без њих", објашњава Марко.

Овим пацијентима недостаје ензим који разграђује липиде, а то узрокује озбиљне проблеме у целом организму. Доживотном терапијом се то знатно ублажава.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво