Дечја креативност у мрежи модерних технологија

Све је више стручњака који сматрају да је креативност најважнији ресурс 21. века, али да су у данашњем друштву креативност предухитриле модерне технологије. Информације стижу брзо, превише их је, и често не стижемо да их користимо на прави начин. И деца се загушују небитним садржајима, не само кроз образовање.

Пут до креативног бића полази од игре а основна игра настаје у покрету, ходању, трчању, скакању. Играјући се дете упознаје свет. У игри се дете припрема за живот. И то је најважнији посао детета.

"То је некада било нормално, дете трчи од јутра до мрака преко камена, преко потока, преко гране, процењује дужину скока, како то мора да уради. При томе држи равнотежу, стално му цео мозак ради, мора да размишља - е, ту је права игра, тако се мозак развија", објашњава Ранко Рајовић, аутор програма "НТЦ систем учења".

Што више игре у природи, али и у вртићу и школи. Уз физичко, музичко и ликовно најважнији су предмети до 12 године. Створити подстицајно и богато окружење и различите могућности за игру, основни је задатак.

"Да се игра само - са одраслима, да се игра са својим вршњацима, да се игра различитим стварима, играчкама које су савршене, али исто тако нечим што је стварање и играчака и игре", каже Љубица Бељански Ристић, руководилац програма "Школигрица".

Растко Ћирић одрастао је између цртаћих столова својих родитеља. Очев сат нацртао је када је имао две и по године. Ово је само један од многих цртежа са изложбе у Дечјем културном центру а који су му помогли да реконструише свој живот и открије много тога о себи.

"Нашао сам неке цртеже будућих Ала и Баука, рецимо које сам много касније илустровао и цртао, тако да неки мотиви неминовно потичу из детињства", рекао је ликовни уметник и педагог Растко Ћирић.

Моћ цртања је велика, потврђује Урош Петровић и каже да му та клица из детињства олакшава памћење и помаже у стварању Загонетних прича и питања док комбинује слике и речи. Тако децу учи да размишљању.

"Кад погледам свој живот, кад се вратим уназад видим у ствари да ми је најважнији период био када сам откривао тајне, када сам био разигран, када сам био немиран, када сам био радознао", каже Урош Петровић, писац и коаутор програма "НТЦ систем учења".

Порука родитељима је: Ако желите креативан свет допустите деци да се играју, подржите њихове замисли, дозволите им да се изразе и маштају. Јер велике ствари почињу на време, у детињству.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво