Читај ми!

Завештање органа за Алексинчане лака одлука

Национална кампања Министарства здравља, коју РТС подржава, допринела је одлуци многих да за живота добију донорске картице. Недавно су се акцији прикључили и Алексинчани, а тачних података о броју људи који су на југу Србије завештали органе, нема.

Добровљни давоци крви из Алексинца, чланови удружења "Хумано срце", недавно су добили донорске картице. Кажу да нису дуго размишљали да ли да дају сагласност за донирање органа, јер се хуманитарним радом баве годинама.

"Нека наши органи продуже да живе са људима којима је најпотребније", каже Миодраг Војиновић из Алексинца. 

Драган Јовановић из села Грејача код Алексинца истиче да добровољни даваоци крви најбоље знају шта значи помоћи другима који су у невољи. "Нека акција Алексинчана буде путоказ другим општинама да ова државна акција успе", истиче Миодраг.

Нефролог Видојко Ђорђевић из Ниша, иако је у пензији, наставља промоцију завештања органа на југу Србије. Из дуге лекарске каријере сећа се првог разговора са породицом која се двоумила да ли да донира органе члана који је доживео мождану смрт.

"Било је јако тешко, и њима и мени, а посебно мени и мојим сарадницима који смо морали да разговарамо са породицом. На крају, када је породица донела позитивну одлуку, свима је било лакше. Данас су ти људи срећни јер знају да су тада спасили два живота", каже Ђорђевић.

У суседној Бугарској, у којој трансплантацију бубрега чека око 800 људи, неопходна је сагласност за узимање органа са особе која доживи мождану смрт. Међутим, пристанак не може да да супружник, већ само крвни сродници.

"Људи морају да схвате да је донирање живота болесном човеку један хуман чин. Промена свести, без помоћи медија, свакодневне приче и промене у васпитању деце није могуће, јер је ово, ипак, источна Европа", наводи начелник Клинике за трансплантацију ВМА у Софији проф. др Никола Владов.

Српски држављани који су трансплантирани, од ВМА у Софији могу да добију посебне картице које им омогућавају, да уколико путују кроз Бугарску, а не осећају се добро, добију лекарску помоћ.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 16. април 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво