Читај ми!

Дан победе над фашизмом

Србија обележила 9. мај Дан победе над фашизмом у Дргом светском рату. Положени венци на Споменик незнаном јунаку на Авали и на Гробљу ослободилаца Београда.

Државни празник Дан победе над фашизмом у Другом светском рату, 9. мај, обележен је бројним манифестацијама у Београду и Србији. Председница Скупштине Србије Славица Ђукић Дејановић, која је и вршилац дужности председника Републике, положила је венац на Гроб незнаног јунака на Авали.

"Србија памти своје јунаке знане и незнане, који су уткали своје животе у победу над фашизмом", уписала је Славица Ђукић Дејановић у Спомен-књигу.

На Споменик незнаном јунаку венац је положио и министар одбране Драган Шутановац, у пратњи начелника Генералштаба Војске Србије Љубише Диковића. Уз војне и државне почасти, венац на Споменик незнаном јунаку на Авали положила је и делегација Војске Србије.

Представници Министарства рада и социјалне политике, Министарства одбране, Војске Србије, Града Београда и СУБНОР-а положили су венце на Спомен-гробље ослободилаца Београда 1944. године.

Председник Скупштине града Београда Александар Антић рекао је да је Дан победе празник слободе и да Србија треба да буде поносна на величину жртве коју је поднела у борби против фашизма.

"Овај датум дефинише нашу антифашистичку прошлост, али, и као Дан Европе, дефинише нашу европску будућност", рекао је Антић.

Одавању високих државних и војних почасти присуствовали су представници амбасада Русије, Украјине, Белорусије и Азербејџана. Поводом Дана победе, венци су положени на Споменик совјетском војнику.

Дан победе слави се 9. маја, на дан када је, пре 67 година, завршен Други светски рат. У том најкрвавијем сукобу у историји човечанства нестало је више од 50 милиона људи, од тога готово 31 милион цивила.

Тога дана 1945. године, неколико минута после поноћи, у разрушеном Берлину, потписан је Акт о безусловној капитулацији Немачке, пошто је у жестоким борбама совјетске Црвене армије за скоро сваку зграду у том граду, 2. маја, скршен и последњи отпор нациста.

Церемонијом потписивања, коју је организовао председник СССР-а Јосиф Висарјонович Стаљин, који је и диктирао услове капитилације, окончан је рат започет 1. септембра 1939. нападом Немачке на Пољску.

Тачни подаци о жртвама на подручју бивше Југославије, као ни укупним жртвама Другог светског рата никада нису утврђени. Према извештају државне комисије СФРЈ, погинуло је и побијено 1,7 милиона људи, међу којима 304.948 бораца. У новије време, поједини истраживачи указују да су у тај број урачунати и демографски губици.

Број коментара 26

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво