Читај ми!

Камбери истакао заставицу Албаније, Дачић му тражио да је склони

Посланик Шаип Камбери затражио је измене Закона о правима и слободама националних мањина и у "прилог томе" поставио заставицу Албаније на посланичку клупу испред себе. На инсистирање председника парламента Ивице Дачића, морао је да је уклони.

"Данас се застава Србије слободно вијори у Грачаници, Куманову... где тамошњи Срби уживају своја права. У томе не видим ништа спорно, али исто не важи у Србији", рекао је Камбери.

Устав признаје националним мањинама право на изражавање националног идентитета, а Закон о правима и слободама националних мањина то ограничава, тврди Камбери.

"Док застава Србије може да се вијори на територијама других држава, заставе других држава не могу на територији Србије. Која се порука шаље на овај начин", упитао је Камбери и додао да решење није у забрани другима, већ равноправности, да и припадници мањина у Србији, како је рекао, могу да користе своје симболе.

Извадио је затим заставицу Србије и рекао да та застава може да се вијори у Грачаници и на другим местима на Косову и Метохији, онда и заставу Албаније, коју је затим ставио на сто испред себе, уз опаску да би та застава требало слободно да се вијори у Прешеву, Бујановцу и Медвеђи.

У томе види разлог за измене Закона о правима и слободама националних мањина у Србији и поставља посланичко питање да ли ће Влада покренути тај поступак.

Дачић: Толеранција на највишем могућем нивоу.  

На то је реаговао Дачић истичући да је толеранција у Србији на највишем могућем нивоу, али је замолио Камберија да поштује Пословник, који не дозвољава уношење било чега што није део скупштинског мартеријала, а нарочито истицање застава других земаља.

"Тако да бих вас замолио да склоните заставу Албаније, јер то није застава албанске националне мањине у нашој земљи. Ако то не желите, онда ћемо заиста направити паузу", рекао је Дачић.

На то је Камбери узвратио да је то учинио у складу са Законом о употреби заставе, грба и химне, али да "уколико нема толике толеранције"...на шта је Дачић узвратио да "нема толеранције за кршење Пословника".

"У реду", рекао је Камбери и уклонио заставице са своје посланичке клупе.

Камбери и други пут истакао заставу 

Међутим, у наставку седнице је Камбери ипак рекао да у одговарајућем закону пише да се у Србији може истицати застава друге земље, уколико се уз њу постави и застава Србије. Поштовао је, тврди, закон, а Дачићево реаговање назвао је цензуром.

Дачић се поново позвао на Пословник парламента и нагласио да у њему јасно пише да је у зграду парламента забрањено уношење и истицање заставе стране државе, осим у оним просторијама које су посланичким групама додељене на коришћење.

"Не знам шта пише у другим законима, али знам шта јасно пише у Пословнику и шта се сме у овој сали где се одржавају седнице Скупштине. Најљубазније вас молим да поштујете Пословник и поруку о унутрашњем миру", поручио је Дачић Камберију.

Дачић је навео да парламент јесте место где свако има право да каже шта мисли, иако остали посланици можда с тим нису сагласни, те да је задовољан што се у парламенту воде полемике о најтежим и најсложенијим темама.

"Ипак, морате да будете свесни да је ово Скупштина Србије и да ви нисте посланик стране државе и да се у том смислу морате понашати у складу са Пословником који уређује рад у згради Народне скупштине", закључио је Дачић.

Дачић је након тога рекао Камберију да му је драго што није истакао заставу тзв. Косова.

"Драго ми је што сте истакли заставу Србије, што не радите тако често, а с друге стране и поред тога што сте истакли заставу Албаније, морам да кажем да ми је лакше што нисте истакли заставу Косова, јер ипак то казује да сте и ви свесни да када се у Грачаници вијори српска застава, да то није застава стране државе, него ове државе Србије", рекао је Дачић Камберију.

Додао је да то говори без било какве злурадости, већ из жеље да се дијалог у парламетну одвија и о најтежим темама.

четвртак, 25. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво