Вучић: Не знам шта ЕУ очекује од Србије, али нећу признати независно Косово

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да не зна шта је то што ЕУ жели од Србије у случају КиМ и проценио да вероватно ни сами то не знају. Понавља, међутим, да нема говора о томе да призна косовску независност. Вучић поручује да се "косовска војска неће шетати севером Косова".

Александар Вучић је на конференцији за новинаре, након састанка са известиоцем Европског парламента (ЕП) за Србију Дејвидом Макалистером, рекао да је европског званичника обавестио о "не много добрим" стварима и ситуацији на Косову и Метохији.

Вучић је рекао да је 10. откобра двехиљадити дан откако није формирана Заједница српских општина, што је била једина обавеза Приштине из Бриселског споразума, док је Србија са своје стране испунила све обавезе.

Подсетио је да је Србија испунила договор о формирању регионалне полиције на северу, договор о правосуђу и правном систему, договор око Телекома и цивилне заштите и све што је писало у Бриселском споразуму.

"Што се тиче међународних фактора рекао сам Макалистеру да појма немам шта они хоће од Србије и да ништа не разумем шта је то што се очекује и да им је ваљда јасно да Србија овако како би они волели неће да призна независност Косова. И могу да узму три мотке и да ме млате по глави, ја то никад нећу да прихватим. Не разумем шта је то што мисле", нагласио је Вучић.

Поручио је да смо ми спремни да разговоре наставимо и да је уверен да увек и у сваком тренутку дијалог морамо да претпоставимо свакој врсти другачијег решавања проблема.

"Не очекујемо да Приштина испуни ту једну обавезу и не мислим да се много секирају, и не мислим да их било ко и било шта пита по том питању. Нећемо ни ми да их питамо, тако да се надам да ће нам неко рећи у неком периоду шта је то што се од Србије очекује. Kада је Србија рекла да мисли да би нешто могло да буде решење, онда су све мотке овог света покупили да ме излупају по глави и да ми кажу да то тако не може и да ми објасне како ваљда ми отварамо Пандорину кутију, а не они 2008. када су признали независност Косова и 2006. када су учествовали у отцепљењу Црне Горе од СР Југославије. Али, као што видите, негде сам сит и нашег ћутања и понижавања Србије", навео је председник.

Говорећи о поглављу 35 истиче да је оно од посебног значаја и представља услов напретка и у свим другим поглављима иако о томе из ЕУ нерадо говоре, а то је питање односа са Приштином и решавања проблема КиМ.

Вучић је навео да је упознао Макалистера са свим што се збивало на КиМ и да није имао много добрих вести да каже.

"И када сам мислио да сам имао добре вести да изговорим, очигледно да су за све друге то биле лоше вести, тако да више нисам сигуран шта су добре а шта лоше вести. У сваком случају је добро да имамо мир и неку врсту стабилности, али докле ће то да траје нити то ја знам, нити то ико други зна, али зна да ћемо ми да урадимо све што можемо да сачувамо стабилност и да је одбранимо, али за танго је потребно двоје", напомиље Вучић.

Поручио је да Србија жели да успостави трајни мир са Албанцима и да обезбеди Србији напредак на европском путу, али да то не зависи само од Србије.

"Знамо да нешто морамо да урадимо по питању Косова, али више не знамо ни сами шта је то што морамо, јер више нико ни из Европе не зна шта је то што морамо".

Вучић је нагласио да Србија чврсто стоји на свом европском путу, чувајући свој понос и достојанство и будућност својих грађана.

"Неће се 'косовска војска' шетати севером Косова"

Председник Србије је поручио и да се косовска војска неће шетати севером Косова.

Упитан о изјави Рамуша Харадинаја да ће косовске безбедносне снаге убудуће моћи да се крећу и севером Косова, без икаквих ограничења, Вучић је рекао да није видео ту изјаву, али да је видео да су многи изјавили да свако може да се креће куда хоће, али да то неће тако моћи.

Поновио је да наоружане безбедносне снаге Косова на север покрајине могу да уђу уз два услова - уз сагласност НАТО-а и локалне, односно српске заједнице.

"Да сте добили подршку НАТО уопште не сумњам. Могу да причају шта хоће. Што се тиче другог услова, он сигурно није испуњен, јер нико није дао дозволу за упад", рекао је Вучић.

На питање како коментарише ћутање ЕУ поводом упада дугим цевима недавно на северу, на језеру Газиводе, Вучић је у ироничном тону навео да су многи из међународне заједнице на тај потез Приштине рекли: Па, нормално је да се косовски председник креће где хоће.

"Нормално је онда ваљда и да се српски председник креће где хоће, али мени није било омогућено... палили су свашта и то они који су дали пристанак за мој долазак, а који је био пријављен у складу са свим бриселским договорима", приметио је Вучић.

То је, ваљда било, додао је, са идејом: "Е, сад баш не можеш да дођеш, ко си ти да гледаш тамо неке сународнике у неком селу Бања".

"А, они, кажу, могу да се крећу куда год желе. Па, могу, али не с дугим цевима, и нисте имали сагласност Срба за упад на север, јер ниједног Србина нисте питали нити обавестили...", приметио је.

Додао је да је из Бриселског споразума јасно да косовском полицијом за север управља Србин, и он управља целим рејоном, и то је по члану девет Бриселског споразума.

"Командант регионалне полиције је Србин, он управља свим структурама полиције, а ниједан Србин није имао појма о чему се ради кад су Албанци до зуба наоружани упали на север", навео је Вучић.

Подсетивши да већ готово 2.000 дана Приштина није формирала ЗСО, Вучић је прокоментарисао:

"Али, шта је њих брига, све може кад је против Срба, само не знам докле, до сада је могло, па ваљда рачунају да може и убудуће".

Макалистер: Етнички хомогене државе не би требало да буду циљ

Европски парламент је упознат са дебатом која се односи на могућу корекцију границе између Србије и Косова, укључујући размену територија, рекао је Дејвид Макалистер, али је указао да европски парламентарци заступају "мултиетничку природу Косова и Србије".

Драго му је, каже, што су он и известилац ЕП за Косово Игор Шолтес у својим извештајима у том питању, како је рекао, користили "исти вокабулар":

"А, он је такав да ЕП примећује текућу дебату која се односи на могуће измене границе Србије и Косова, укључујући размену територија. ЕП истиче мутлиетничку природу и Косова и Србије и етнички хомогене државе не би требало да буду циљ у региону", рекао је Макалистер, упитан да ли ће током састанака у Београду, а потом и у Приштини, данас и сутра, бити речи о корекцији граница.

Поручио је да Европски парламент подржава дијалог Београда и Приштине, под окриљем ЕУ и постизање свеобухватног договора о нормализацији односа.

Додао је да ЕП сматра и да било какав договор може бити прихваћен, само ако се договоре обе стране и ако се узме у обзир стабилност у региону и међународно право.

"То је био тежак дипломатски посао, да се дође до идентичних формулација у оба извештаја а ово је став коме се ЕП нада када је реч о овом питању. Ја пажљиво слушам оно што председник Вучић има да каже, као и шта ће ми људи са Косова рећи", рекао је Макалистер.

Истакао је да су Вучић и Тачи показали посвећеност да нормализацију односа између Косова и Србије уздигну на следећи ниво и додао да би свеобухватна нормализација била од користи за стабилност и будућност не само региона, већ и целе Европе.

Како је рекао, у овом моменту није могуће предвидети ни садржај, ни датум могућег договора.

"О темама које су на распореду у овим преговорима одлучују две стране заједнички, ЕУ делује као посредник. У овом моменту није могуће предвидети ни садржај, ни датум могућег договора. Могу само да охрабрим обе стране да наставе на овом изазовном путу", навео је Макалистер.

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво