Јеремић у Берлину

Министар иностраних послова Србије Вук Јеремић данас је у Берлину оштро критиковао политику сталног пооштравања критеријума за пријем Србије у ЕУ и предложио три потеза која би омогућила да 2009. постане за Србију година европских достигнућа.

Јеремић је одржао говор на Хумболт универзитету у Берлину о европској интеграцији Србије. Министар је истакао утисак који преовлађује, како је рекао, и у српској јавности, да Србија има  третман другачији од других земаља западног Балкана које желе да уђу у ЕУ и да се на њу примењују другачији стандарди.

Јеремић је истакао да Србија никада у историји није имала власт која би била више европски опредељена него што је ова у време председника Бориса Тадића, као и да никада Србија није била више у стању да оствари свој циљ приближавања ЕУ.

Пружајући уверавања да Србија ради све да оствари пуну сарадњу са Међународним судом за ратне злочине почињене у бившој Југославији, Јеремић је рекао да то нажалост за неке није довољно.

Само у случају Србије је дефиниција пуне сарадање с Хагом с временом постајала све оштрија. Она је редефинисана тако да сада значи изручење бившег војног лидера РС Ратка Младића чак и ако је очито да Србија чини све да га изручи Хагу, рекао је Јеремић.

Српски министар је такође одбацио повезивање европске будућности Србије са питањем Косова.

"Бићу јасан. Свако настојање да се повеже признање једнострано проглашене независности Косова са чланством Србије у ЕУ резултираће оним што нико од нас не жели - тренутним обустављањем приближавања Србије ЕУ", рекао је Јеремић.

Три потеза

Да крај 2008. не би означио и крај европског ентузијазма у Србији Јеремић је предложио три потеза.

Као прво, успостављање заједничких критеријума о важности сарадње са Међународним судом у Хагу и одмрзавање прелазног споразума између ЕУ и Србије.

Друго, стављање Србије на "белу шенгенску листу" и обезбеђивање слободе кретања за грађане Србије и треће, давање Србији службеног статуса кандидата за улазак у ЕУ.

"Учинимо те три ствари заједнмо, као партнери, који теже заједничкој будућности. Србија ће испунити свој део обавеза, ако се будемо ослободили застареле слике коју други имају о нама.

Позивамо вас да видите како брзо ми можемо да идемо", рекао је Вук Јеремић.

Српског министра је на Хумболт универзитету у Берлину поздравио државни министар у Министарству иностраних послова Немачке Гернот Ертлер. Он је у свом кратком обраћању истакао да је Србија један од најзначајнијих играча на Балкану и несумњиво део Европе.

Истичући да је Немачка 90-их година помагала демократску опозицију у Србији, као и да је протеклих година дала највећу финансијску помоћ за развој Србије од свих западних земаља, Гернот Ертлер је истакао да је сада на Србији да повуче даље кораке који ће је приблизити ЕУ.

Јеремићевом предавању у Берлину присуствовали су немачке дипломате,  као и дипломате балканских земаља и професори и студенти Хумболт универзитета.

Број коментара 11

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво