Читај ми!

СПЦ позвао на забрану абортуса

Сабор Српске православне цркве подржао иницијативу лекара верника да држава забрани абортус. Сабор констатовао да међународни протекторат и присуство НАТО снага на Космету, као ни дијалог у Бриселу, нису донели ни правду ни решење проблема. Свргнути епископ Артемије нарушава јединство и мир у цркви, оцењује СПЦ.

На редовном заседању Сабора Српске православне цркве, које је завршено јуче, подржана је иницијатива лекара верника да држава забрани абортус, осим у случајевима када се он врши из медицинских разлога.

На Сабору је констатовано да је због чедоморства становништво Србије сваке године мање за један град средње величине, што, како се наводи у саопштењу, сведочи о дубоком моралном паду, тешкој кризи породице и недостатку праве вере у Бога код многих.

Са редовног заседања поручено је свим епархијама СПЦ да оснивају фондове за подршку породицама са више деце и да превентивно спречавају пошаст неморала, наркоманије, порнографије и свих других патогених појава.

На завршном заседању Сабора констатовано је и да међународни протекторат и присуство НАТО снага на Косову и Метохији, као и најновији преговарачки процес на највишем нивоу у Бриселу, нису донели ни правду ни решење проблема.

"Наставља се страдање српског народа у Покрајини: после рушења и скрнављења православних светиња, изгона стотина хиљада Срба, трговине људским органима и сличних недела, сада су на делу нешто блаже насиље и мекши терор - варварско уништавање надгробних споменика, убиства, напади на имовину, гетоизација, свакодневне претње", наводи се у саопштењу Српске православне цркве.

Сабор оцењује да има веома мало онога што својим присуством треба да јемче Европска унија и НАТО.

"Изражавајући бојазан да примена постигнутих договора и споразума не доживи неславну судбину ранијих 'стандарда пре статуса', Сабор је са одобрењем примио на знање активности Светог Синода предузете као допринос држави Србији и српском народу у целини на путу изналажења праведног и трајног решења", поручује се у саопштењу.

Сабор је подсетио и да је, ради што бољег упознавања са напорима Владе Србије и других одговорних органа државе на истом путу, замолио првог потпредседника Владе Александра Вучића да званично посети Сабор на заседању.

У саопштењу се наводи да је разговор био исцрпан и искрен, уз обострано разумевање и добру вољу.

Констатовано је да и поред разлика у приступу појединим питањима, постоји јединство и сагласност у суштинском опредељењу за будућност српског народа на Косову и Метохији, за очување његових светиња и за интегритет Србије, што значи одбијање непосредног или посредног признавања фантомске државности Косова и Метохије ван Србије.

Поглавар СПЦ патријарх Иринеј је, у име Сабора, уверио Вучића да Влада и Скупштина Србије, делујући у том смеру, могу да рачунају на пуну подршку СПЦ, у оквиру њене надлежности и њених могућности, наводи се у делу саопштења СПЦ које се односи на Косово.

Артемије нарушава јединство СПЦ

Сабор Српске православне цркве оценио је да мир и јединство СПЦ нарушава свргнути епископ рашко - призренски Артемије са присталицама, као и неки представници Румунске православне цркве који неканонски делују на простору СПЦ.

Како је наглашено, уместо да се покаје и врати својој цркви, монах Артемије са присталицама чини парасинагогу - неканонско збориште са све израженијом тенденцијом да прерасту у чисти раскол и секту и држи свој расколички "антисабор" и лекције Сабору.

Како се наводи у саопштењу, црква ће, уколико се он не одазове позиву на повратак у цркву, бити принуђена да предузме додатне канонске мере.

Из Сабора подсећају да је због сличних недопустивих поступака представника Румунске православне цркве Јерусалимска патријаршија до даљнег прекинула литургијско и канонско општење са том црквом.

На редовном заседању није прихваћен предлог да лику светих буде прибројан и песник Петар Петровић Његош, а трајно су разрешени дужности управљања својим досадашњим епархијама епископ зворничко-тузлански Василије и средњеевропски Константин.

Заседање Сабора СПЦ, под председништвом патријарха српског Иринеја, одржано је од 21. маја до 3. јуна у Патријаршији српској у Београду и у Нишу.

У раду Сабора узела је учешћа већина епархијских архијереја СПЦ, а одсутни су били архиепископ охридски и митрополит скопски Јован и митрополит дабробосански Николај.

Број коментара 25

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво