Читај ми!

Игре у Токију прилика да се "шампиони свега" испишу новим златом

Српски ватерполисти Андрија Прлаиновић, Милан Алексић, Душан Мандић и Сава Ранђеловић, чланови шампионског тима са Олимпијских игара у Рију 2016, уверени су да пет година касније могу да одбране злато.

До Игара у Токију остало је мање од три месеца, а српске ватерполисте у Јапану очекује изузетно тежак посао, јер ће за ривале у групи имати Хрватску, Црну Гору, Шпанију, Аустралију и Казахстан.

"Да ли нам је померање Олимпијских игара одговарало или не, знаће се по завршетку такмичења, резултат ће рећи. Истина је да нисмо били у неком најбољем тренутку прошле године, а Европско првенство је посведочило томе. Чињеница је да смо и старији за годину дана, али мислим да смо сада у бољој форми, играмо добро у својим клубовима", рекао је Андрија Прлаиновић Танјугу.

Према његовом мишљењу најважније за српски тим биће да сви дођу здрави на припреме.

"Много тога смо прошли заједно, знамо како се осваја злато на Олимпијским играма и то је значајно искуство. Зато мислим да ћемо имати предност у односу на остале. На нама је да тај турнир дочекамо у што бојем расположењу, физичком и менталном стању. Ово ће бити другачије Игре у односу на претхоидне, због ове ситуације са вирусом, свих правила организатора која ће важити и честих тестирања."

Пред свако такмичење српски ватерполисти имају притисак освајања одличја и то оног најсјанијег, јер ништа друго се не рачуна. Ипак, Прлаиновић има решење како да се сав тај притисак каналише.

"Учешће на Олимпијском турниру треба да претвоиримо у уживање и неко задовољство, с обзиром на то да ћемо последњи пут играти у овом саставу. Са друге стране, притисак је нормална ствар кад се игра за репрезентацију. Свима треба да буде јасно да желимо да се опростимо на прави начин, како то сви очекуји и како бисмо ми волели да то буде", каже Прлаиновић који истиче да још није донео конучно одлуку да ли ће се после Игара у Токију повући из националног тима.

Овај олимпијски турнир по много чему ће бити специфичан, не само због ригорозних протокола узрокованих пандемијом коронавируса, већ и због чињенице да ће за већину старијих играча српског националног тима ово вероватно бити последње репрезентативно такмичење.

Са велике сцене ће тако, после година доминације, сићи једна од најтрофејнијих генерација, не само српског, већ и светског спорта, која је освојила 10 узастопних злата на великим такмичењима, у периоду од 2013. до 2017. године.

Шампиони "свега", момци "који су обрнули игрицу", свесни су изазова који им предстоји.

"Група је много тешка, никад јача. Међутим, подељена су мишљења да ли је боље имати лакше ривале у групи. Тежи противници у групној фази могу да помогну да се увиде грешке и кроз јаке мечеве уђе у форму. Зато наш главни фокус треба да буде пласман у четвртфинале и мислим да тако сви размишљамо", каже Милан Алексић и наглашава да ће први део турнира бити веома занимљив.

"Уз Шпанију која је од 2018. играла сва финала, осим нас ту су Хрватска и Црна Гора које су већ 15 година у самом врху, као и Аустралија која свима може да помрси рачуне. Нема изразитог фаворита, а сигурно пет, шест екипа конкурише за пласман у финале."

За разлику од Прлаиновића, Алексић каже да је донео одлуку и да ће за њега Игре у Токију бити опроштај од репрезентације.

"Све после тога не би било реално. Врло сам задовољан оним што сам пружио у репрезентацији, зато ће ми бити велико задовољство да ово лето, последњи пут као играч, учествујем у националном тиму", објаснио је Алексић.

Душан Мандић отворио је душу и признао да му није било нимало пријатно када су одложене Олимпјске игре.

"Много тешко ми је то пало. Осећао сам неку горчину, незадовољство, био сам разочаран. Вероватно због тога што сам тешко могао да прихватим ову нову реалност. Последњи пут Олимпијске игре су били одложене за време Другог светског рата. Нисам веровао да ће овај вирус да окупира цео свет и да ће се оволико отргнути конторли", рекао је Мандић, који је услед новонастале ситуације додатно мотивисан.

"Имам ненормалну жељу да опет покажемо да смо најбољи. Јер, Олимпијске иге не могу да се мере ни са чим, имају специфичну тежину и мене терају да идем само напред."

Додаје да верује у тим и ново злато.

"Бићемо најискуснија екипа, знамо колики квалитет поседујемо и у главама смо сви спремни за оно што нас чека. Не сумњам да ћемо се усредсредити на оно што нас чека и максимално концетрисати на оно што треба да радимо. Ако треба да прогнозирам освајаче медаља, очекујем да ће уз нас то бити Шпанија и Црна Гора", закључио је Мандић.

Сава Ранђеловић истиче да је пандемија коронавируса "пореметила" све и значајно ће утицати на турнир.

"Све то је на неки начин постала наша свакдоневница, нешто на шта се човек навикне. Од када је почела пандемија ми смо у том строгом систему. Ниједну утакмицу нисмо одиграли пред публиком, тестирамо се пред сваки пут и пред сваки меч. Ограничено нам је кретање кад отпутујемо негде. Стално смо у собама, нико нигде не мрда. Иде се само на оброке и тренинге, не излази се из хотела", констатовао је Сава Ранђеловић који је игром случаја прошле године чак шест недеља провео у изолацији и строгом карантину.

"Прво сам у марту, након повратка из Мађарске у Београду био у самоизолацији четири недеље, а онда још две недеље у септембру у Будимпешти када сам пележао вирус. Веујте ми да сам истренирао своје живце и за мене више нема изненађења и тог протокола који мене може да поремети."

На питање да ли Србија на ватерполисте може да рачуна као на сигурне освајаче медаље Ранђеловић одговара:

"Свесни смо колико можемо и мислим да зато углавном све зависи од нас. Сигуран сам да ћемо сви бити 200 одсто фокусирани и посвећени циљу. Добро знамо где идемо, као и због чега идемо у Токио, и на крају чије боје бранимо. Даћемо све од себе да освојимо медаљу. Од 2018. нисмо освојили ништа, тако да огромна жеља за трофејима постоји", поручио је Ранђеловић.

уторак, 23. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво