Спортисти време је за психолошки тренинг

Спортски психолог Маријана Младеновић, један од најбољих српских стручњака у овој области, саветује српске спортисте да изолацију у доба пандемије корона вируса и недостатак тренинга искористе за психолошки тренинг.

Младеновић у разговору за Танјуг истиче да је прва на удару мотивација, јер се спортисти, навикнути да постављају циљеве суочавају са потпуно атипичним проблемима.

"Сви спортисти имају циљеве за сезону која је у току и такмичења током ње. Свако отказивање из било ког разлога утиче, посебно сада када је глобални разлог који сва такмичења доводи у питања. У оваквим ситауцијама код спортиста прво на ред дође њихова мотивација и шта је заправо са циљевима које су формулисали. Мотивација је прва на удару", рекла је Младеновић за Танјуг.

Пандемија коронавируса паралисала је свет спорта, у ком су многа такмичења прекинута или одложена, а Младеновић истиче да је највећи проблем спортистима како да прођу кроз период самоизолације без физичког тренинга.

"Није само проблем како наставити, много већи проблем је како проћи кроз овај период када многе врсте тренинга не могу физички да се реализују. Психолошко тренирање, које спортисти често занемаре чим престане могућност физичког тренинга, сада је веома важно. Сви они који су раније имали неку врсту психолошке припреме треба са тиме да наставе, а сви они који нису требало би да уведу тај аспект. Научно је доказано да ментални тренинг може много да помогне, па и да компезује оно што физички не може да се реализује на правом реалном физичком тренингу", каже Младеновић и објашњава који су то најбољи начин за психолошко тренирање.

"То су неке технике које су опште познате у спорту, као што је визуелизација. Све што спортиста не може да реализује физички, то на менталном плану може да покуша да себи веродостојно дочара и проживи. То у великој мери компензује недостатак тренинга, али оно што је најважније јесте да спортиста не клоне духом и да има утисак да је нешто корисно урадио тог дана. Спортисти, када из било ког разлога прескоче неки део тренинга , имају утисак да су забушавали, да су себи нашкодили на неки начин... Ово има и мотивациони аспект, да спортисти имају утисак да су нешто корисно одрадили за себе".

Током каријера готово сви спортисти су суочени са паузама због неких личних повреда, а сада када је разлог изостанка са такмичења голобалан, Младеновић наводи да готово нема разлике у понашању и психолошком приступу.

"Има ту доста и сличности. Некада и када је реч о личној повреди, они не могу ни тада прецизно да знају кад ће се вратити у тренинг и у такмичење. Можда је чак ово у неком смислу и исто, у смислу одсуствовање са тренинга. Не зна се колико ће бити обустављена такмичења што зависи од ширег фактора, али понашање и начин пихолошког приступа су исти", рекла је Младеновић.

На питање коме ова ситиуација теже пада- спортистима или тренерима она каже:

"Можда је чак тренерима теже, јер посао тренера је спортски тренинг, који се реализује физички. Они не могу да знају да ли спортиста визуализује свој тренинг или не, како се спортиста понаша, ако су сви раздвојени и свако је у својој сопственој изолацији. Тренер то не зна и мора да им верује на реч. То зависи и од повренеја и односа спортиста и тренера и не мора то да буде ни отежавајућа околност. Тренери су генерално људи који воле да сваког тренутку имају "фидбек" о ономе што су они из тренерског угла урадили у процесу које воде и котролишу, а то сада није могуће".

Пандемија вируса Цовид 19 дешава се у олимпијској години која је традиционална препуна квалификационих такимчења за наступ на највећој спортској смотри, а спортски психолог сматра да спортисти морају да имају ширу преспективу.

"Важно је да сви спортисти, тренери и сви чиниоци у спорту, имају ширу перспективу. Јесте ово олимпијска година и Олимпијске игре које следе су свакако значајне за све који су се припремали за то такмичење, али то није једини циљу у каријери спортиста. Није то оно због чега искључиво тренирају. Треба да редефинишу неке шире циљеве, због чега су у спорту и које је то следеће такмичење, олимпијски циклус за који треба озбиљно да се спремају... Наравно, искључујемо спортисте којима би ово било последње учешће на ОИ, али је то је живот", рекла је Младеновић, која је спортским новинарима, који су такође украћени за спортска такмичења, саветовала је да ову прилику искористе да спорт изучавају шире.

"Информишите се о свему што иначе само успут стигнете да покупите као информацију. То је прилика да детаљније упознате спортове о којима се желели да пишете и извештавете, а нисте имали времена. Свако стицање знања сада може несметано да се одвија, јер има времена за многе активности које иначе запостављамо због неких главних активности", закључила је Младеновић.

четвртак, 25. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво