Polovina žena u Srbiji žrtve nasilja

Svaka druga žena u Srbiji žrtva je porodičnog nasilja, rezultat je istraživanja u okviru projekta "Borba protiv seksualnog i rodno zasnovanog nasilja". Deca prisustvuju u više od polovine slučajeva porodičnog nasilja.

Državna sekretarka ministarstva rada i socijalne politike Snežana Lakićević izjavila je da je svaka druga žena u Srbiji doživela neku vrstu porodičnog nasilja i da je u poslednjih godinu dana ubijena 31 žena.

Predstavljajući istraživanje koje je sprovedeno u okviru projekta "Borba protiv seksualnog i rodno zasnovanog nasilja", Lakićevićeva je na konferenciji za novinare rekla da je 54,2 odsto žena u Srbiji doživelo neku vrstu porodičnog nasilja.

"U poslednjih godinu dana, polovina žena je bila izložena višestrukim oblicima nasilja koje uključuju psihološko, ekonomsko, fizičko i seksualno nasilje", rekla je Snežana Lakićević i dodala da su najčešći počinioci nasilja muškarci.

Sekretarka ministarstva rada i socijalne politike dodala je da je psihičko nasilje u poslednjih godinu dana doživela gotovo svaka treća žena, a fizičko nasilje svaka deseta. Prema podacima, deca prisustvuju u više od polovine slučajeva porodičnog nasilja.

Razlozi porodičnih sukoba

Lakićevićeva je rekla da je procesuiranje nasilnika imperativ i dodala da će se uprava za rodnu ravnopravnost u narednom periodu baviti edukacijom policije i pravosudnih organa.

"Žene izvan Beograda su nešto sklonije da ćute o nasilju", rekla je Lakićevićeva.

"Stav ispitanih žena prema traženju podrške ukazuje na to da 78,4 odsto žena smatra da je najbolje da se obrati nekoj instituciji za pomoć, i tri najčešće institucije kojima bi se obratile su policija, centar za socijalni rad i sigurna kuća", rekla je predstavnica "Sikon grupe" za razvojnu inicijativu Marija Babović.

Babović je kao razloge sukobljavanja u porodici navela nedostatak novca, neslaganje oko podele kućnih poslova, neslaganje oko vaspitanja dece, ljubomorne optužbe i upotrebu alkohola i droge.

Istraživanje je sprovedeno na uzorku od 2.500 žena iz centralne Srbije uzrasta od 18 do 75 godina, a sprovela ga je organizacija "Sikon", grupa za razvojnu inicijativu u okviru projekta Ministarstva rada i socijalne politike Srbije, a uz podršku UN.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво