Transplantacija kao spas

U Institutu za urologiju i nefrologiju KCS-a pre 35 godina prvi put je presađen bubreg. Ipak, lista čekanja i dalje je duga, a za 881 osobu jedina nada je kadaverična transplantacija.

Prošlo je 35 godina od kada je u Institutu za urologiju i nefrologiju Kliničkog centra Srbije prvi put presađen bubreg.

Od tada je urađeno više od hiljadu i po transplantacija i, zahvaljujući toj metodi lečenja, spaseni su životi velikog broja bubrežnih bolesnika. Na listi čekanja i dalje je 881 osoba, za koje je jedina nada kadaverična transplantacija.

Zahvaljujući saglasnosti porodice pacijenta kome lekari nisu mogli da pomognu, i čiji se život ugasio prošlog ponedeljka, produžena su tri života. U Novom Sadu presađena je jetra, a transplantacije bubrega urađene su u Institutu za urologiju i nefrologiju Kliničkog centra Srbije.

"Postoperativni tok kod oba pacijenta je uredan, bez komplikacija, funkcija grafta je dobra, tako da pacijenti nisu više na hemodijalizi, tako da se za nekih desetak dana očekuje da ih i puštamo kući", kaže dr Čedomir Topuzović iz Centra za transplantaciju Kliničkog centra Srbije.

Da bi pacijent dobio bubreg, pored imunološke podudarnosti, mora da se proveri njegovo kompletno zdravstveno stanje, kako bi se sprečilo da neka druga bolest ugrozi rad presađenog organa.

"Mene su zvali pet puta i ovo je šesti. Nisam gubio nadu i hvala i doktoru i donatoru, svom osoblju koji nas gledaju kako treba i to je tako", kaže Stanimir Plavšić, star 48 godina, iz Dragodola kod Valjeva.

"Dok se nisam razboleo, nisam ni razmišljao o tome, kada sam se razboleo, shvatio sam da je donacija organa pozitivna stvar, ja više nisam u toj mogućnosti, ali svakome bih preporučio, ne gubi ništa, a drugome može da pomogne", kaže Miloje Milošević, star 50 godina iz Čačka

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво