Читај ми!

Пироћанац великог срца помаже српске светиње

Деведесетдвогодишњи Пироћанац Драгољуб Драги Ђорђевић, који више од 50 година живи у Канади, већ деценијама помаже обнову и изградњу православних светиња широм света.

У Канади, граду Келовна изградио је православни храм, а у родном Пироту помаже обнову иконостаса у Пазарској цркви, једног од најлепших у Србији.

Иако хода уз помоћ два штапа, Ђорђевић је ових дана из Канаде дошао у Пирот како би дао донацију за иконостас.

Како је рекао Ђорђевић, пут Канаде упутио се пре више од 50 година, а у Торонту је радио као фотограф и држао фотографску радњу.

"Ту сам упознао и своју жену, Велшанку Милдред која је, када смо се узели, прешла у православље и променила своје име у српско име Мила", каже он.

Наводи, да је када се преселио у канадски град Келовна, који га је неодољиво подсећао на родни Пирот, учествовао у изградњи православног храма у том граду.

"Купили смо плац, сакупили новац, највише смо донирали Воја Богдановић и ја. Направили смо цркву где смо се окупљали и окупљамо и данас. У почетку нисмо имали свештеника него је свештеник долазио из Ванкувера. Има тамо око 50 наших фамилија које редовно долазе у цркву", рекао је он.

Ђорђевић већ деценијама помаже обнову светиња и у родном граду и Србији, помаже и ратним ветеранима и другим људима у невољи, а највећи је појединачни донатор за обнову иконостаса у Пазарској цркви, једног од најлепших у Србији, који је дело чувене Самоковске школе.

"У овој цркви сам крштен, моји су се овде венчали. Када сам чуо да се обнавља иконостас одмах сам одлучио да помогнем колико могу и помагаћу. Радо помажем и Манастир Пресвете Богородице у селу Суково, где је мој брат божјим чудом проходао иако три године пре тога није могао да хода. Преспавали смо у манастиру, помолили се Пресветој Богородици, ујутру је брат проходао", прича он.

Ђорђевић је недавно, како каже, имао чудан сан у коме га је старац у белој одежди, одвео на место, на улазу у средњовековну тврђаву на Калеу, показао на место где се пре неколико векова налазила црквица и дао му задатак да помогне обнову тог храма.

Касније је сазнао од пријатеља да постоји предање да је ту заиста некада постојала црквица у којој су се војници пре поласка у бој причешћивали.

Старешина Пазарске цркве, јереј Миљан Панић казао је да је иконостас, за кога је значајан новац донирао Драгољуб Ђорђевић, један од најлепших у земљи и да ће његова рестаурација трајати четири године јер је реч о веома захтевном и скупом послу.

"На овај начин је Драги Ђорђевић послао поруку и другим људима који су у могућности да помогну, да наставимо са рестаурацијом и да сви учествују, да се пробуди та љубав и пожртвованост наших предака који су оставили нам такву једну лепоту на чување и нешто што ће остати за векове. За једну малу икону потребно је од месец дана до три месеца, планирано је да посао траје четири године. Надамо се да ћемо 2024. године, када будемо славили 190 година од изградње храма, можда и завршити рестаурацију иконостаса. Рестаурацију је иницирала Градска управа која издваја значајна средства за овај посао који сигурно не би био могућ без те помоћи", каже Панић.

четвртак, 25. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво