Читај ми!

Polo

Pre 2500 godina, kada je polo nastao, od vladara i njihovih vojnika očekivalo se da budu ne samo hrabri ratnici već i vešti konjanici, a igranje pola bilo je najbolji način da postanu i jedno i drugo.

Prvi veliki vladar uz čije se ime pouzdano može vezati igranje pola je Darije I, koji je sa svojom konjicom osnovao prvo veliko persijsko carstvo u 6. veku pre nove ere. Persijska literatura i umetnost tog doba pružaju mnogo dokaza za tvrdnju da je na dvoru Darija I polo bio najvažnija sportska igra.
Ogroman značaj polu pridavao je i jedan znatno kasniji persijski vladar, šah Abas Veliki, koji je krajem 16. veka izabrao Isfahan za novu prestonicu svoje Safavidske kraljevine. Za osnovu urbanističkog plana grada, koji je trebalo da bude najlepši na Orijentu, uzet je prostrani centralni trg, dug 510, a širok 165 metara, čija je osnovna namena bila da se koristi kao kraljevsko igralište za polo.


U Putu svile danas pratimo istoriju nastanka i razvoja ove drevne igre uz muziku iz zemalja u kojima se ona razvijala: pored iranskih instrumentalista Dariuša Safata, Hasana Kase i grupe „Ašura", čućete indijski orkestar „Muzafir", ansambl Ravija Šankara, arhivske snimke iračkih Kurda, mongolskog pevača i svirača morin kura Enka Žargala.

Autor emisije je Ivana Komadina.

Пут свиле

Autor:
Ивана Комадина

Пут свиле, као јединствено “радијско путовање”, недељом одводи слушаоце у неку од земаља повезаних са традиционалним Путем свиле, уз актуелна остварења из жанра “World music” и раритетне записе традиционалне музике. [ детаљније ]

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво