Odnos prema prošlosti i savremena politika

Na koje načine se različito tumačenje prošlosti koristi u trenutnim odnosima između najvećih svetskih sila? Kakav je odnos Zapada, a kakav Kine i Rusije prema Drugom svetskom ratu? Da li će to doprineti približavanju Pekinga i Moskve?

U senci pandemije Kovida 19, tokom godine obeleženo je 75 godina od kraja Drugog svetskog rata. U Sjedinjenim Američkim Državama kao poslednji dan sukoba obeležava se potpisivanje kapitulacije Japana, 2. septembra, dok se u Kini za završetak rata uzima predaja japanskih

okupacionih snaga, 3. septembra. U pojedinim analizama navodi se da se ta razlika, iako mala, može tumačiti kao važna, budući da Kina naglašava sukobe na azijskom kontinentu, dok se u američkom narativu ističe značaj borbi na Pacifiku. Kineskom stavu pridružila se i Rusija.

O tome kako je tekao Drugi svetski rat na prostoru Azije i kako to utiče na aktuelne odnose u svetu, za emisiju U središtu pažnje govori spoljnopolitički komentator Borislav Korkodelović.

Urednik i voditelj je Nikola Denčić.

У средишту пажње У средишту пажње

Autor:
Редакција магазинског програма

Свакога радног дана емисија "У средишту пажње" доноси интервју са нашим најбољим аналитичарима и коментаторима, политичарима и експертима, друштвеним иноваторима и другим познатим личностима, или личностима које ће убрзо постати познате. [ детаљније ]

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво