Читај ми!

Imaginarna edicija

Robin Džordž Kolingvud: Novi Levijatan. Čovek, društvo, civilizacija i varvarizam

U emisiji Imaginarna edicija, od ponedeljka 7. do petka 11. novembra, možete slušati delove knjige Robina Džordža Kolingvuda „Novi Levijatan. Čovek, društvo, civilizacija i varvarizam”.

Robin Kolingvud se danas smatra jednim od klasika engleske filozofije, a kod nas je, pre svega, poznat kao pisac višetomne istorije filozofije. Kao izuzetno plodan autor, međutim, Kolingvud je ostavio veliko delo iza sebe. Njegov Novi Levijatan klasičan je tekst političke filozofije koje je, godinama uprkos, sačuvalo svežinu i zamah.

Pripreme za ovo delo Kolingvud je započeo po povratku iz Prvog svetskog rata, do tada najveće katastrofe koju je čovek proizveo. Tada mladi filozof suočio se s pitanjima na koja u literaturi nije pronašao dovoljno dobar odgovor, a upravo mu se Levijatan Tomasa Hobsa učinio kao dobro polazište. Jedino što on, sada, piše Novi Levijatan. U Uvodu Kolingvud piše: „Priprema za pokušaj (za ovu knjigu) se odvija dvadeset godina pre toga. Bilo je to prilikom mog povratka na studije 1919. iz službe koju sam mogao da ispunim u onome što sada nazivamo Četvorogodišnjim ratom, kada sam shvatio, nejasno i nepotpuno, šta je situacija koja nam se suprotstavljala; naime, ono što bi sada trebalo da opišem kao novi oblik varvarizma". Sučavajući se, dakle, s nečim što se smatralo nezamislivim, Kolingvud je u pojmovnu sferu uveo staru reč, "varvarizam", ali se, istog trenutka, susreo i s problemima koju donose suprotstavljeni pojmovi poput "civilizacija", "čovek" kao relativno mlad pojam i "društvo" kao pojava koja se nalazi tek u povoju. Naime, pita se Kolingvud, šta se dogodilo s tim da su čovek i njegov život, posle hiljada godina najraznovrsnijih zverstava, postali vrhovna vrednost, a onda, kao da su zbrisani vekovi, za samo četiri godine od tog pojma nije ostalo ništa. Da li je, utoliko, varvarizam temeljnija kategorija ljudskog života nego što su to civilizacija i društvo?

S engleskog preveo Aleksandar Milanković
Čitao je Aleksendar Božović
Urednik Ivan Milenković

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво