Betovenova kolekcija Euroradija

Reprodukovaćemo arhivske snimke vokalno-instrumentalnih dela Ludviga van Betovena, koje smo dobili posredstvom evrovizijske razmene a u okviru ciklusa kojim se proslavlja 250 godina od rođenja ovog kompozitora.

Čućete snimak Betovenove kantate Veličanstveni trenutak, načinjen 1970. godine u studiju tadašnjeg radija Zapadnog Berlina. Ovo delo Betoven je napisao 1814. godine, povodom održavanja Bečkog kongresa, velike konferencije evropskih sila koje su iscrtale novu mapu kontinenta posle pada Napoleona. Iste te godine, Betoven je doživeo uspeh sa Sedmom simfonijom, obnovljeno je interesovanje za Fidelija, a dobio je i mnogobrojne pohvale evropskih moćnika, između ostalih i od tadašnje Ruske carice, što je kulminiralo izvođenjem ove kantate na koncertu održanom na otvaranju ovog međunarodnog skupa, 29. novembra 1814. godine pred šest hiljada slušalaca. Tekst kantate, koji je napisao Betovenov bliski prijatelj, gluvonemi doktor Alojs Vajsenbah, obraća se upravo učesnicima kongresa, pobednicima, te se u njemu pojavljuju likovi kao što su Beč, narodni vođa, prorok i drugi. No, upravo zbog teksta, koji su tadašnji kritičari okarakterisali kao izuzentno prosečan, odnosno kako je to istakao Mendelson „nesvakidašnje naivan", ovo delo je ubrzo palo u zaborav i objavljeno je tek dvadeset godina kasnije.

U drugom delu emisije predstavićemo odabrane solo pesme za glas i klavir iz Betovenovog opusa, koje ćete slušati sa snimka zabeleženog 2015. godine u Bi-Bi-Sijevom studiju u Mejda Vejlu, u izvođenju tadašnjeg Bi-Bi-Sijevog „Umetnika nove generacije", baritona Bendžamina Epla uz pratnju pijaniste Grejema Džonsona.

U svojim solo pesmama, Betoven je koristio različita formalna rešenja - jednostavne i repetitivne strofične pesme, rečitativni stil, arijete, dela zasnovana na formi kantate, sve do prokomponovanih vokalnih ciklusa. Solističke deonice su izuzetno zahtevne, a karakteriše ih upotreba otvorenih registara, različitih tonskih boja, kao i izuzetno dugačke fraze.

Autorka emisije Jelena Damjanović





Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво