Небеске хероине света

У емисији „Контрапункт" говоримо о јединственој и бриљантној енциклопедији „Небеске хероине света" која је своју 60 промоцију имала недавно у Институту Сервантес а до сада је представљана у Србији, Русији, Грчкој, на Кипру, у Великој Британији, Швајцарској, Републици Српској и Црној Гори.

Аутор књиге, гошћа наше емисије, проф. Радмила Тонковић, прва је жена ваздухопловни новинар и ваздухопловни уредник на Балкану у часописима „Аеромагазин", „Наша крила" и „Мома-Гласник", списатељ, новинар, преводилац. Добитник је између осталог Дипломе и Златне медаље Савеза новинара Русије. Прва је и једина жена носилац Почасног Златног летачког знака пилота РВ и ПВО Војске Србије и добитник Почасног Парадног официрског ваздухопловног бодежа. У годинама Николе Тесле - 2006. и 2007 - двоструки је лауреат међународне „Инвент-дипломе" и „Сребрне медаље Никола Тесла", које је добила од Удружења научника, проналазача и иноватора. Носилац је високог признања за допринос развоју ваздухопловног спорта које додељује Ваздухопловни савез Београда, а од нашег чувеног војног опитног пилота Марјана Јелена на поклон лични Златни летачки знак са посветом - „У знак поштовања и захвалности за допринос историји ваздухопловства и неговању ваздухопловних традиција". Њена биографија ушла је у едицију „66 знаменитих Срба".

Радмила Тонковић је добитник и највиших признања Руске Федерације - Почасног пилотског знака цивилне авијације Руске Федерације, Почасне Грамоте за дугогодишњи допринос популаризацији и развоју светске авијације Кремаљског пука руског председника. Именована је за почасног члана Војнонаучног културног центра Оружаних снага РФ, носилац ордена РВ РФ, а круг пријатеља Радмиле Тонковић чине Рускиње космонаути - Терјешкова, Пономарјова, Јоркиа, Кузњецова, Соловјова, као и потомци Гагарина, Корољова и многих руских пилота и космонаута.

Слушаоци Контрапункта у прилици су да се упознају са историјатом жена у ваздухопловству, биографијама чувених жена пилота, историјом српског ваздухопловства, улогом пилота руске авијације у Другом светском рату на простору Краљевине Југославије, као и са животом и делом Тадије Сондермајера, најзаслужније и најмаркантније личности у ваздухопловству Србије, Краљевине СХС и Краљевине Југославије.

Аутор емисије је Биљана Ђоровић

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво