Моја књига

Књижевни критичар Младен Весковић говори о томе зашто воли роман ''Јунак нашег доба'' Михаила Јурјевича Љермонтова, и зашто сматра да ово дело може бити и данас читаоцима занимљиво. ''Јунак нашег доба'' најважније је дело Михаила Љермонтова. Оно је је уједно и први психолошки роман у руској књижевности, дело које на неки начин најављује руску реалистичку прозу. Роман је објављен је 1840. године.

Главни јунак романа, Григориј Александрович Печорин, један је од првих подвојених ликова у европској књижевности. Он је млад човек, засићен животним ужицима, који не може да се смири нити да воли. Мисли како срећа за њега не постоји. Одликују га цинизам и иронични став према животу. Он бежи од љубави жене која га воли а истовремено заводи младе жене до којих му није стало. Печорин сумња у љубав и не верује у пријатељство, што упућује на могућност да се он у својој прошлости разочарао управо у те вредности. Он је "сувишни човек", како су касније називани и многи други књижевни јунаци, обликовани по овом узору.

Младен Весковић је књижевни критичар, есејиста, уредник, и преводилац са енглеског језика. Радио је као професионални уредник у неколико издавачких кућа. Од 2006. године ради у Министарству културе и информисања Републике Србије као виши саветник у Сектору за савремено уметничко стваралаштво на пословима међународне сарадње у области књижевости и преводилаштва. Објавио је пет књига и већи број стручних радова.

Аутор и водитељ емисије: Војислав Карановић

 

Моја књига

Autor:
Војислав Карановић

Емисија о књигама и читању, о књижевности, уметности и стваралаштву. Гости су људи различитих интересовања, различитих занимања и професија. Сваки саговорник издваја књигу коју воли, ону која му је посебно значајна и за коју може да каже: ово је моја књига. [ детаљније ]

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво